Pandemia koronawirusa wymusiła przeorganizowanie działalności domów seniora w całym kraju, w tym Dziennego Domu Senior+ w Zwoleniu. Decyzją wojewody mazowieckiego od 23 października zajęcia stacjonarne w tego typach placówek zostały zawieszone. Seniorzy nie pozostali jednak bez opieki. Utrzymywany jest z nimi stały kontakt i proponowane zajęcia zdalne.
Pandemia koronawirusa dotknęła niemal każdej dziedziny naszego życia, które często musiały ulec diametralnej zmianie. W najcięższej sytuacji są osoby starsze, często samotne, które w czasie ciągle przedłużającej się izolacji społecznej doświadczają wykluczenia społecznego. – Wszelkie formy aktywizacji seniorów, szczególnie teraz, w dobie pandemii odgrywają ogromną rolę w ich życiu. Poprzez zajęcia stacjonarne rozwijali relacje społeczne, co zapobiegało marazmowi i zniechęceniu, pomagało też utrzymać funkcje sprawnościowe. Izolacja ma zdecydowanie negatywny wpływ na ich ogólne samopoczucie. Dlatego seniorzy zachęcani są do kontynuowania podejmowanych dotychczas aktywności poprzez proponowane zajęcia zdalne. Mamy nadzieję, że już niebawem sytuacja epidemiczna na tyle się poprawi, że będą mogli powrócić do stacjonarnych spotkań w Domu Senior+ - mówi Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.
W stałym kontakcie z uczestnikami zajęć
Seniorzy w różny sposób znoszą przymusową izolację. – Na pewno lepiej sobie radzą ci, którzy mają w pobliżu rodziny czy prowadzą gospodarstwa wielopokoleniowe. Łatwiej jest, kiedy ma się kogoś bliskiego obok siebie. Najciężej izolację znoszą osoby, które są samotne – podkreśla Krzysztof Molenda, kierownik Dziennego Domu Senior+ w Zwoleniu.
Podtrzymywanie kontaktu z osobami starszymi jest bardzo ważne. - Staramy się utrzymywać stały kontakt telefoniczny z uczestnikami zajęć, którzy zadeklarowali chęć takich rozmów. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z dwiema studentkami, które dzwonią do seniorów i udzielają wsparcia. Te rozmowy są bardzo ważne, czasami trwają nawet po godzinie i seniorzy bardzo sobie chwalą taką formę pomocy w przetrwaniu tego trudnego czasu – mówi kierownik Krzysztof Molenda.
Zajęcia zdalne
Kontakt telefoniczny to nie jedyna inicjatywa, z jaką do osób starszych wychodzi dom seniora w Zwoleniu. Na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w zakładce Dzienny Dom Senior+ znajduje się rozkład zajęć zdalnych. – Naszym celem jest aktywizacja seniorów, dlatego zachęcamy ich do uczestnictwa w zajęciach zdalnych. Wiemy jednak, że nie każdy z nich ma dostęp do Internetu, czy pomoc bliskich w obsłudze urządzeń elektronicznych, dlatego też staramy się raz w miesiącu odwiedzać tych, którzy wyrażają taką chęć i dostarczać im materiały do pracy zdalnej. Wszystko oczywiście z zachowaniem pełnego rygoru sanitarnego – informuje kierownik Krzysztof Molenda.
Proponowane zajęcia online dotyczą różnych obszarów życia. Ich celem jest pomoc w poprawie jakości myślenia, analizowania, pamiętania i koncentracji, ale także zachowania dobrej kondycji fizycznej. Przekazywane są też informacje z zakresu kultury i wiedzy o świecie w formie ciekawostek. – Staramy się robić wszystko, aby w jakiś sposób zastąpić seniorom zajęcia stacjonarne, za którymi już tęsknią. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli do nich wrócić. W tym celu jesteśmy w stałym kontakcie z burmistrzem Zwolenia Arkadiuszem Sulimą i Powiatową Stacją Epidemiologiczną w Zwoleniu, aby wspólnie analizować miejscową sytuację epidemiczną. W podejmowaniu decyzji mamy jednak na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo zdrowotne uczestników, bo ono jest teraz najważniejsze – podsumowuje kierownik Krzysztof Molenda.
Warto dodać, że z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pracownicy Dziennego Domu Senior+ przygotowują dla seniorów paczki ze słodkościami i nie tylko. Dołączone zostaną też do nich życzenia i dobre słowo. Wraz z paczkami uczestnicy zajęć otrzymają materiały do pracy zdalnej, a także pakiet informacji na temat szczepień przeciw Covid-19 oraz wskazówki, jak chronić się przed zarażeniem koronawirusem.