Sukcesy taneczne i recytatorskie – artyści z Domu Kultury w Zwoleniu, pomimo pandemii nie odpuszczają, szkolą się, trenują i biorą udział w wielu konkursach i festiwalach. Drzemiące w nich talenty i świetne przygotowanie daje wymierne efekty w postaci kolejnych nagród i wyróżnień, nawet międzynarodowych.
Nazwiska artystów z Domu Kultury w Zwoleniu są już rozpoznawalne w kraju i nie tylko. Wszystko za sprawą licznych sukcesów, jakie odnoszą na arenie ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej. – Regularnie dochodzą do nas informacje o kolejnych sukcesach młodych artystów ze zwoleńskiego Domu Kultury. Cieszę się, że pomimo pandemii młodzież nie zwalnia tempa w doskonaleniu swoich umiejętności i szlifowaniu talentów. Gratuluję spektakularnych sukcesów i życzę kolejnych ciekawych wyzwań – mówi Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.
Wytańczone nagrody
Z końcem lutego odbył się Międzynarodowy Konkurs „Magia Tańca” online organizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne Gwiazda w Ostrowie Wielkopolskim. Do konkursu zgłosiło się 640 uczestników z sześciu krajów: Japonii, Hiszpanii, Armenii, Finlandii, Egiptu i Polski. Dom Kultury w Zwoleniu reprezentowała solistka Patrycja Rybak, która zajęła bardzo wysokie III miejsce w kategorii Inne Formy – solo 14-16 lat. Jest to niewątpliwie spektakularne osiągnięcie. Warto dodać, że Patrycja ma już na swoim koncie wiele sukcesów. Wielokrotnie zdobywała miejsca na podium w ogólnopolskich festiwalach tanecznych, wspaniale reprezentując tutejszy Dom Kultury i miasto Zwoleń.
Zwoleńskie tancerki wspaniale poradziły też sobie w IV Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego Gold Contest online w Gliwicach. Pierwsze miejsce zajął duet Martyna Kaca i Aleksandra Żak, a drugie duet Lena Garbarczyk i Julia Winiarska. Duet Paulina Spytek i Lena Śmietanka uplasowały się na czwartym miejscu.
13 marca odbył się Beskidzki Festiwal Tańca – VIII Turniej Tańca Nowoczesnego online zorganizowany przez Dom Kultury w Kętach. W festiwalu wzięły udział zarówno tancerki Domu Kultury w Zwoleniu, jak i mażoretki Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia. Wśród duetów najlepiej poradziły sobie Julia Hajduk i Natalia Lis, które w kategorii Dance Show zdobyły pierwsze miejsce. Solo wspaniale zaprezentowała się Iga Dziewit, która wywalczyła drugie miejsce w kategorii Dance Show solo 13-15 lat. Trzecie miejsce przypadło Natalii Lis. Bardzo wysoką drugą lokatę w kategorii Street Dance Solo pow. 15 lat uzyskała Patrycja Rybak. Wśród duetów do 12 lat w kategorii Street Dance bardzo wysokie trzecie miejsce zdobyły Martyna Kaca i Aleksandra Żak.
Znamy też już wyniki I Online Majorettes International Grand Prix 2021 – konkursu, w którym wzięło udział 50 zespołów z Polski, Rumunii, Słowacji, Kazahstanu, Węgier i Czech. Wszystkie wystawione przez zwoleńskie mażoretki choreografie zostały nagrodzone. Artystki zdobyły trzy złote medale, w tym jeden dla formacji mażoretki klasyczne i dwa dla Angeliki Toporek. Do zwoleńskich mażoretek trafiły też cztery srebrne medale: solo Iga Dziewit i Julia Hajduk oraz w duetach: Julia Hajduk i Natalia Lis oraz Paulina Solecka i Lena Śmietanka. Brązowe medale otrzymały duety: Maja Kaczmarska i Daria Krawiec oraz Iga Dziewit i Wiktoria Kwaśnik, a także solistki: Iga Dziewit, Natalia Lis, Wiktoria Kwaśnik.
Mażroteki do występów przygotowała tamburmajorka i instruktorka MODMZ Angelika Toporek, a tancerki instruktorka tańca DK Aneta Adamiec.
Recytują i wygrywają
Sukcesy odnoszą także zwoleńscy recytatorzy. Marta Łaska i Monika Żaczkiewicz po przejściu pierwszego etapu w XVIII Mazowieckim Przeglądzie Recytatorskim Jednego Poety, Przeglądu Twórczości Marcina Świetlickiego” zameldowały się w finale konkursu. Pierwsze miejsce zdobyła Marta Łaska, a wyróżnienie Monika Żaczkiewicz. Warto dodać, że młode artystki w ramach konkursu odbyły konsultacje z Antonim Baniukiewiczem – absolwentem studium reżyserii dramatu, reżyserem i dyrektorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.
To jednak nie koniec sukcesów recytatorskich. W ramach XVII Konkursu Recytatorskiego i Wokalnego im. K.I. Gałczyńskiego Monika Żaczkiewicz zdobyła nagrodę publiczności i została wyróżniona przez jury konkursu. Co istotne, konkurs ten jest wpisany na listę zawodów wiedzy artystycznych i sportowych Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, jako konkurs ogólnopolski o wysokiej randze.
W ostatnim czasie natomiast odbył się ogólnopolski konkurs pod tytułem „Siódme Niebo”, którego celem jest popularyzacja poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Zwoleńskie recytatorki wspaniale się zaprezentowały. Martyna Kaca zdobyła trzecie miejsce, a Julia Winiarska otrzymała wyróżnienie. Uczestniczki konkursów do występów przygotował Bartosz Pietrzyk, instruktor DK w Zwoleniu.