Pełnowymiarowy motocykl, rower z autografem Ryszarda Szurkowskiego, kołyska, laptop, czy słuchawki, a wszystkie te przedmioty wykonane z drewna - 11 maja w Domu Kultury w Zwoleniu miało miejsce otwarcie wyjątkowej wystawy prac uczniów i słuchaczy Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku. Urzekające, niezwykle dopracowane dzieła sztuki można oglądać do 16 czerwca.
Uroczyste otwarcie wystawy
Zebranych powitała dyrektor Domu Kultury Natalia Anna Wieczerzyńska. – Jest to już kolejna wystawa Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych prezentowana w Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury w Zwoleniu. Nasza placówka od wielu lat współpracuje ze szkołą. Autorzy zawsze nas zaskakują swoimi pomysłami, a ich prace są niepowtarzalne – mówiła dyrektor Natalia Anna Wieczerzyńska. – Obostrzenia związane z pandemią nadal nie pozwalają spotykać się w większym gronie, stąd też postanowiliśmy udostępnić tę wystawę na portalach społecznościowych Domu Kultury. Zapraszamy też mieszkańców do indywidualnego zwiedzania wystawy – dodała.
Następnie głos zabrał burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, który oficjalnie otworzył wystawę.
- Bardzo cieszę się, że mam przyjemność otwierać tę wystawę. Jest ona szczególnie piękna, bo wyczarowana z drewna. A okazuje się, że można z niego stworzyć niemal wszystko. Jestem pod wielkim wrażeniem prezentowanych tu dzieł. Niesamowicie dopracowane detale zachwycają, widać tu ogromny kunszt twórców prac – mówił burmistrz Arkadiusz Sulima.
Niesamowite przedmioty z drewna
Eksponaty wystawy zostały wykonane przez uczniów i słuchaczy Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisko. Zdobywający w tej placówce wykształcenie przyszli stolarze, tapicerzy, cieśle, często niechcący stają się artystami. Zaprezentowane przedmioty, w tym pełnowymiarowy motocykl, rower, słuchawki czy laptop, ale też wiele innych, są pracami dyplomowymi, pracami konkursowymi oraz wyrobami wykonanymi na zajęciach warsztatowych.
Dyrektor szkoły Mirosław Dziedzicki ze szczegółami opowiedział o procesie tworzenia eksponatów i ich twórcach.
Dyrektor przybliżył też historie, jakie towarzyszyły procesowi powstawania niektórych dzieł. – Państwo mogą dziś wejść w świat wyczarowany z drewna, a ja do czarodziejskiej przestrzeni, czyli Zwolenia, gdzie panuje wyjątkowa aura. Cieszę się, że w tym trudnym okresie pandemicznym instytucje kultury podejmują wyzwanie organizowania wystaw. Ogromie dziękuję za zaproszenie – powiedział dyrektor Mirosław Dziedzicki. - W naszej szkole młodzież rozwija pasje, dzięki czemu wyrasta na bardzo wartościowych ludzi o silnych charakterach. Chcemy im dawać szansę odkrywania ich talentów w rzemiośle i to się świetnie udaje – dodał.
Otwarcie wystawy podsumował jej kurator Waldemar Gołdziński – instruktor fotografii i plastyki DK w Zwoleniu. – Bardzo cieszy fakt, że rzemiosło artystyczne znów ma dużą rangę i wartość. A trzeba pamiętać o tym, że jest to jedna z dziedzin sztuk plastycznych, oprócz malarstwa, rzeźby i architektury. Wspaniale, że w pobliżu Zwolenia mamy piękną szkołę ze wspaniałymi pedagogami, którzy potrafią razem ze swoimi uczniami wykonywać tak zachwycające rzeczy, jakie dziś możemy tu oglądać – podsumował Waldemar Gołdziński.
Wystawę można zwiedzać od 11 maja do 16 czerwca w Domu Kultury w Zwoleniu. Małe grupy zapraszane są po wcześniejszym umówieniu terminu.