Otwarcie wystawy malarstwa i rysunku, tradycyjny korowód, prezentacja zespołów artystycznych Domu Kultury w Zwoleniu, gry i zabawy dla dzieci, koncert gwiazd wieczoru: zespołu Chłopcy z Placu Broni i zespołu MIG oraz dyskoteka pod gwiazdami zakończona pokazem sztucznych ogni – tak wyglądały wydarzenia związane z obchodami tegorocznych Imienin Pana Jana, które odbyły się 27 czerwca w Zwoleniu. Było mnóstwo atrakcji i świetnej zabawy.
Wystawa i tradycyjny korowód
Niedzielne wydarzenia zainaugurowało otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Stowarzyszenia Twórców Ziemi Zwoleńskiej w Galerii Przestrzeni Twórczej oraz Fotografii i Plastyki w Domu Kultury w Zwoleniu.
Następnie Korowód Imieninowy prowadzony przez Dziecięcą Grupę Folklorystyczną i Kapelę Ludową wyruszył w kierunku kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.
Korowód imieninowy tradycyjnie prowadzony był przez Dziecięcą Grupę Folklorystyczną i Kapelę Ludową.
Uczestnicy korowodu zatrzymywali się przy pomnikach Jana Kochanowskiego, gdzie składali kwiaty.
Przystankiem końcowym korowodu był kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie po wysłuchaniu krótkiej historii zarówno o kościele, jak i Janie Kochanowskim opowiedzianej przez dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu Katarzynę Madejską oddano hołd wielkiemu poecie w jego krypice.
Hołd Janowi Kochanowskiemu oddali przedstawiciele gminy Zwolen na czele z burmistrzem Zwolenia Arkadiuszem Sulimą (drugi od prawej).
Uroczyste powitanie gości
Obchody imieninowe przeniosły się z centrum miasta nad zalew przy ulicy Sportowej w Zwoleniu, gdzie odbył się koncert galowy w tanecznych rytmach.
Wydarzenie otworzył burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, który w pierwszej kolejności powitał zebranych gości.
Koncert galowy IMP swoją obecnością zaszczycili m.in.: poseł na sejm RP Anna Kwiecień oraz dyrektor delegatury UM w Radomiu Dawid Ruszczyk.
Wśród nich znaleźli się: poseł na sejm RP Anna Kwiecień, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu Dawid Ruszczyk, starosta zwoleński Stefan Bernaciak, wicestarosta Waldemar Urbański, członkowie Zarządu Powiatu Zwoleńskiego: Jerzy Kamionka, Andrzej Skorek i Mirosław Chołuj, sekretarz powiatu Edyta Sulima, zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Zwoleniu Paweł Sobieszek i wiceprzewodniczący Włodzimierz Piskorek, były zastępca burmistrza Włodzimierz Kabus, a także przedstawiciele jednostek, organizacji, stowarzyszeń i szkół z terenu powiatu zwoleńskiego. Burmistrz szczególnie gorąco powitał mieszkańców miasta i gminy Zwoleń oraz całego powiatu zwoleńskiego.
Krótko o historii obchodów Imienin Pana Jana
Po przywitaniu gości burmistrz Arkadiusz Sulima przypomniał pokrótce historię uroczystości związanych z Imieninami Pana Jana. - Jest mi niezmiernie miło, że po rocznej przerwie spowodowanej pandemią możemy się dzisiaj spotkać na 42. Imieninach Pana Jana. Pierwszy raz odbyły się one w 1979 roku pod pomnikiem mistrza Jana, kiedy to dwanaście panien w bieli i w wiankach na głowach zaprezentowało pieśni świętojańskie. Spektakl był wyreżyserowany przez pana Tadeusza Latosińskiego. Aż do dwudziestych Imienin gościliśmy zespoły pieśni i tańca, między innymi z UMCS-u, w którym miałem przyjemność tańczyć, z Akademii Rolniczej w Lublinie oraz zespoły z sąsiednich Domów Kultury. Od dwudziestych Imienin występowali także artyści estrady polskiej, między innymi: Alicja Majewska, Jerzy Połomski, Halina Frąckowiak, Budka Suflera, Combi, Stachurski, Michał Szpak, a w ostatnim czasie gościliśmy zespół Pectus. Prezentowały się tu również zespoły zagraniczne: ze Słowacji, Ukrainy, Rumuni i Białorusi. Organizowane były plenery artystyczne, plastyczne, rzeźbiarskie, wystawy, galerie jednego dnia, konkursy wiedzy i konkursy literackie na fraszkę Jana Kochanowskiego. Ostatnio imprezami towarzyszącymi są też biegi i rajdy rowerowe. Od 15 lat odbywają się wieczory poezji pod pomnikiem Jana Kochanowskiego, noszące nazwę „Janowi Kochanowskiemu - my współcześni”. Aczkolwiek ostatnie dwa, ze względu na warunki pogodowe miały miejsce w Kinie Świt. To wszystko działo się przez minione 42 lata. Dziś również nie zabraknie wspaniałych zespołów i wielu atrakcji – mówił burmistrz Arkadiusz Sulima.
Występy artystów, konkursy, zabawy, a dla łasuchów food trucki
Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystów. Jako pierwsza zaprezentowała się Dziecięca Grupa Folklorystyczna. Następnie ogłoszono wyniki XXIII Mazowieckiego Konkursu Literackiego na Fraszkę „O Statuetkę Jana Kochanowskiego”. Wręczono też nagrody w XXII Konkursie Wiedzy o Janie Kochanowskim.
Nagrody laueratom XXII konkursu Wiedzy o Janie Kochanowskim wręczali: poseł na sejm RP Anna Kwiecień, burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima oraz dyrektor MGBP w Zwoleniu Ewa Kulińska.
Jednym z punktów obchodów było wręczenie Hieronimowi Hyzińskiemu podziękowania za wieloletnią pracę trenera i sędziego na rzecz społeczeństwa gminy Zwoleń.
Kwiaty oraz grawerton Hieronimowi Hyzińskiemu wręczyli: poseł na sejm RP Anna Kwiecień, burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima oraz prezes Zwolenianki Paweł Pilecki.
Przed zebraną publicznością musztrę paradną zaprezentowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia wraz z mażoretkami. Młodzi artyści są nazywani perłą miasta ponieważ odnoszą liczne sukcesy w kraju i poza jego granicami, wspaniale promując Zwoleń i tutejszy Dom Kultury. Następnie na scenie wystąpiły tancerki Domu Kultury w Zwoleniu, zarówno solo, jak i w duetach. Mają one na swoim koncie spektakularne sukcesy artystyczne odnoszone w różnych przeglądach, festiwalach i konkursach tanecznych o randze ogólnopolskiej i europejskiej. W ramach obchodów odbył się też koncert Młodzieżowego Zespołu Wokalnego i solistów Domy Kultury w Zwoleniu.
Organizatorzy nie zapomnieli także o atrakcjach dla dzieci. Przygotowano dla nich blok konkursowy z nagrodami ufundowanymi przez burmistrza Arkadiusza Sulimę, starostę zwoleńskiego Stefana Bernaciaka i dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu Natalię Annę Wieczerzyńską. Ochotnicy zmierzyli swoje siły w konkursie plastycznym, karaoke oraz konkursie tanecznym.
Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima wręczył nagrodę główną zwyciężczyni konkursu plastycznego polegającego na narysowaniu kredą postaci Jana Kochanowskiego.
Uczestnicy konkursu tanecznego, w którym główną nagrodę ufundowała dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu Anna Wieczerzyńska.
Wokół sceny stanęły stoiska z lodami, watą cukrową, popcornem oraz zabawkami. Najmłodsi mogli wyładować swoją energię na dmuchanych placach zabaw, a smakosze skosztować dań serwowanych z food tracków i z grilla.
Gwiazdy wieczoru i pokaz sztucznych ogni
O godzinie 19.00 na scenę wkroczyła pierwsza gwiazda wieczoru, zespół Chłopcy z Placu Broni. Rozbrzmiały znane i lubiane przeboje, między innymi „O! Ela” czy „Kocham wolność”.
Zwieńczeniem koncertu zespołu Chłopcy z Placu Broni była wspólna fotografia z organizatorami wydarzenia.
O godzinie 20.30 swój występ rozpoczął zespół MIG. Publiczność szalała do hitów disco polo.
Zespół MIG znanymi utworami, takimi jak „Słodka wariatka” czy „Miód malina”, rozbawił zwoleńską publiczność, która głośno wraz z artystami śpiewała znane, melodyjne, utwory.
Po zakończeniu koncertów odbyła się zabawa taneczna pod gwiazdami w rytm muzyki DJ Piotrka.
Tuż przed północą zebrani obejrzeli barwny pokaz sztucznych ogni.
Organizatorem Imienin Pana Jana był Burmistrz Zwolenia, współorganizatorem Mazowsze serce Polski, a realizatorem Dom Kultury w Zwoleniu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.