Działania samorządu gminy Zwoleń zmierzające do realizacji zadania polegającego na budowie pierwszej w regionie ścieżki dydaktyczno-ekologicznej, która ma powstać wzdłuż rzeki Zwolenki nabierają tempa. Wybrano właśnie wykonawcę dokumentacji technicznej i jeszcze w tym roku powstanie projekt, który nada pierwszemu etapowi inwestycji ostateczny kształt. W dalszych planach, oprócz deptaka spacerowego jest także zagospodarowanie terenu przy zwoleńskim zalewie, który ma zdecydowanie zyskać na atrakcyjności.
Od pomysłu po działanie
Pomysł budowy ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej zrodził się podczas kampanii w minionych wyborach samorządowych. - Kandydując na stanowisko burmistrza Zwolenia bardzo dużo rozmawiałem z mieszkańcami i poznawałem ich potrzeby. Często wskazywali na brak atrakcji i miejsc do spędzania wolnego czasu w gminie Zwoleń. Wtedy zrodził się pomysł utworzenia ścieżki z różnorodną infrastrukturą, która wypełniłaby tę lukę. Dziś nadajemy realizacji tego pomysłu realne tempo, rusza procedura projektowa dla pierwszego etapu zadania. Rozpoczynamy też starania o dofinansowanie zewnętrzne na realizację inwestycji – informuje Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.
Ścieżka będzie pierwszą tego typu atrakcją w regionie. - Jako samorząd chcemy podejmować kolejne śmiałe inwestycje i mocno stawiać na sukcesywny rozwój Zwolenia. Mamy tu wspaniały potencjał turystyczny w postaci poety Jana Kochanowskiego. Miasto odwiedza wielu turystów, uważam więc, że należy to wykorzystać. Ale ścieżka dydaktyczno-ekologiczna ma być nie tylko dopełnieniem infrastruktury turystycznej. Przede wszystkim ma spełniać rolę miejsca do spędzania wolnego czasu dla mieszkańców. Deptak z dala od ulicznego zgiełku, wśród przyrody będzie doskonały do rodzinnych spacerów, uprawiania nordic walking, biegania, czy też jazdy na rowerze – podkreśla burmistrz Arkadiusz Sulima.
Umowa z wykonawcą projektu podpisana
Samorząd gminy podpisał już umowę z wykonawcą pełnej dokumentacji projektowej dla pierwszego etapu inwestycji. Opracuje ją firma MW DESIGN Monika Wojcieszak z Radomia, która wyceniła swoją pracę na 99 tysięcy 500 złotych.
Umowę z wykonawcą w imieniu gminy Zwoleń podpisał z-ca burmistrza Zwolenia Grzegorz Molendowski (drugi z prawej). Wykonawcę reprezentowała Monika Wojcieszak (druga z lewej).
W skład projektu wejdzie ścieżka pieszo-rowerowa o długości blisko dwóch kilometrów i szerokości trzech metrów z nawierzchnią utwardzoną i drewnianymi pomostami. Mają tu też powstać strefy parkingowe z wygodnymi zjazdami z głównych dróg. Firma wykona również projekt zagospodarowania trasy ścieżki, budowy tarasów widokowych i tablic informacyjno-edukacyjnych o walorach ekologicznych i turystycznych.
Według wstępnych planów założonych dla pierwszego etapu inwestycji, początek ścieżki będzie przebiegał od ul. 11-go Listopada do ul. Perzyny i ul. Kardynała Wyszyńskiego przy parkingu koło kościoła, a następnie do ul. Słowackiego. Dalej ścieżka będzie wiodła w dwóch kierunkach: wzdłuż rzeki Zwolenki do Alei Jana Pawła II oraz w odwrotnym kierunku, do stadionu miejskiego przy ul. Chopina. Projekt wraz z pozwoleniem na budowę ma być gotowy do 17 grudnia tego roku.
W planach drugi etap inwestycji
Drugi etap inwestycji ma być prowadzony w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. W jego ramach zaplanowane jest poprowadzenie ścieżki aż do parku w Strykowicach Górnych położonego nad zalewem przy ul. Sportowej w Zwoleniu. Przewiduje się także zagospodarowanie terenu przy zbiorniku wodnym, który zdecydowanie zyska na atrakcyjności. Jednak ostateczny kształt tego etapu inwestycji będzie znany dopiero po opracowaniu projektu technicznego.