19 października w Kuratorium Oświaty w Radomiu burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima podpisał umowę dotyczącą przyznania dotacji celowej na realizację „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”. W jego ramach ze środków budżetu państwa zostaną zakupione nowości wydawnicze oraz sprzęt komputerowy dla szkolnych bibliotek z terenu gminy Zwoleń, a także oddziału przedszkolnego w Baryczy.
Zachęcając do czytania
Celem „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0” jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Do projektu dołączyła właśnie gmina Zwoleń. – W ramach dotacji zostaną zakupione zarówno książki, meble, jak i sprzęt elektroniczny dla szkolnych bibliotek z terenu gminy Zwoleń. Jako samorząd chcemy włączać się w popularyzację czytelnictwa, bo jest ono wielką wartością w życiu każdego człowieka. Jak twierdził Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie” i ja się z tym w pełni zgadzam. Czytanie rozwija, redukuje stres, kształtuje wyobraźnię i kolejne zalety można wymieniać niemal bez końca. Jestem przekonany, że nowości czytelnicze, które dzięki projektowi zagoszczą w bibliotekach, będą dużą zachętą dla dzieci i młodzieży do tego, aby regularnie sięgali po książki – mówi Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.
Książki i sprzęt trafią do bibliotek
Całkowita wartość zadania wyniesie 30 tysięcy 500 złotych, a zewnętrzne wsparcie finansowe to 24 tysiące 400 złotych. Środki trafią do pięciu placówek z terenu gminy Zwoleń. Jedną z nich jest oddział przedszkolny w Publicznej Szkole Podstawowej w Baryczy, który otrzyma 2,5 tysiąca złotych. Środki zostaną przeznaczone na zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3-6 lat i realizację działań promujących czytelnictwo.
Wysokość dofinansowania dla bibliotek szkolnych uzależniona jest od liczby uczniów uczęszczających do danej placówki. Szkoła podstawowa w Zwoleniu otrzyma 15 tysięcy złotych, w Paciorkowej woli – 5 tysięcy złotych, w Sycynie – 5 tysięcy złotych i w Baryczy – 3 tysiące złotych. W ramach tych środków zakupione zostaną nowości czytelnicze, ale też sprzęt komputerowy do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza, oprogramowanie dla bibliotek, czytniki e-booków oraz elementy wyposażenia jak: regały, biurka czy półki. Zakupy będą dokonywane według zapotrzebowania danej placówki. Realizowane również mają być działania promujące czytelnictwo.