Aż piętnaście miejscowości z terenu gminy Zwoleń zyskało nowe urządzenia zabawowe i rekreacyjne. Zakończono właśnie realizację szeregu zadań z tego obszaru, które objęły zarówno doposażanie już istniejących placów zabaw i miejsc rekreacyjnych, jak i utworzenie nowych, tam gdzie podobnych obiektów nie było. Ich łączna wartość to ponad 300 tysięcy złotych. Środki na sfinansowanie inwestycji pochodziły z dofinansowań zewnętrznych pozyskanych z budżetu Mazowsza, funduszy sołeckich oraz budżetu gminy Zwoleń.
Wykonawcą zadań pod nazwą „Dostawa i montaż urządzeń zabawowych i rekreacyjnych na terenie gminy Zwoleń” była firma Comes Sokołowscy sp.j. z Szydłowca. Całość prac została wyceniona na kwotę 318 tysięcy 518 złotych. – Sukcesywnie budujemy nowe i doposażamy już istniejące place zabaw oraz miejsca rekreacyjne. Naszym celem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców w każdym sołectwie gminy Zwoleń. Cieszymy się, że w tym roku udało nam się realizować kolejne zadanie w tym zakresie – podkreśla Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.
Dofinansowania na rzecz sołectw
Samorząd gminy Zwoleń w bieżącym roku pozyskał znaczące dofinansowania na zakup urządzeń zabawowych i rekreacyjnych. Środki pochodziły z „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw”. – W ramach dofinansowania nowe urządzenia pojawiły się w czterech miejscowościach: Filipinowie, Osinach, Sydole i Wólce Szelężnej. Ich łączna wartość to 116 tysięcy złotych – informuje Piotr Wajs, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Zwoleniu.
W Filipinowie zostały zamontowane: karuzela krzyżowa, huśtawka ważka, huśtawka sprężynowa i zestaw rekreacyjny z wieżą i daszkiem. Wykonawca opracował też projekt zagospodarowania terenu. W miejscowości Osiny pojawił się zestaw siłowni plenerowej składający się z biegacza, wyciągu górnego i orbitreka oraz drugi zestaw: prasa nożna i narciarz. W Sydole stanęły: zestaw gimnastyczny ścieżka zdrowia, ławka parkowa, huśtawka sprężynowa i regulamin placu zabaw. W Wólce Szelężnej zamontowano: karuzelę krzyżową, huśtawkę ważka, zestaw rekreacyjny z wieżą i daszkiem, system gimnastyczny „młynek” i dwie huśtawki sprężynowe.
Fundusze sołeckie dobrze służą mieszkańcom
W bieżącym roku powstały także nowe i zostały doposażone już istniejące place zabaw i miejsca rekreacyjne w ramach funduszy sołeckich. W Osinach urządzono nowe miejsce, gdzie zamontowano: twister, karuzelę platformową, zestaw rekreacyjny z wieżą i daszkiem, dwie ławki, regulamin placu zabaw, kosz parkowy i stojak na rowery. Pojawiło się tu też nowe ogrodzenie panelowe i sporządzono projekt zagospodarowania terenu. W Koszarach został doposażony plac zabaw i utworzona siłownia plenerowa. Zamontowane zostały: zestaw treningowy, system gimnastyczny „młynek”, ścianka linowa i ławka parkowa. W miejscowości Męciszów zakupiono: huśtawkę „bocianie gniazdo”, huśtawkę wagową i zestaw rekreacyjny. W Mieczysławowie pojawiły się: karuzela trójramienna i ławka parkowa. Wykonawca opracował też projekt zagospodarowania terenu. W Paciorkowej Woli Nowej zamontowane zostały: huśtawki wahadłowe dwu i trzyosobowe oraz czteroosobowa ławka. Do Paciorkowej Woli Starej zakupiono: dwa rowerki wolnostojące, stół z ławkami, system modułowy w formie cymbałków do gry, system gimnastyczny ścieżkę zdrowia oraz regulamin placu zabaw. Dla Strykowic Błotnych został opracowany projekt zagospodarowania terenu obejmujący boisko do piłki nożnej i siatkowej, altana oraz zjazd z drogi powiatowej na teren działki rekreacyjnej. Wykonano tu też ogrodzenie części działki. W Strykowicach Podleśnych pojawiły się: karuzela trójramienna i system gimnastyczny ścieżka zdrowia. W Wólce Szelężnej została zdemontowana część starego ogrodzenia i zamontowane nowe. Opracowano też projekt zagospodarowania terenu. W Jasieńcu Kolonii stanął zaś trzywieżowy zestaw rekreacyjny. Łączna wartość tych zadań to 182 tysiące 489 zł. Środki pochodziły z funduszy sołeckich.
To jednak nie koniec wykonanych prac w zakresie doposażania placów zabaw. – Warto dodać, że plac zabaw przy zwoleńskim Orliku również zyskał nową atrakcję. Stanęła tu kolejka linowa „tyrolka”. Zostało też przełożone ogrodzenie oraz wykonano brakujący odcinek. Zadanie kosztowało 20 tysięcy złotych, a środki pochodziły z budżetu gminy Zwoleń. W kolejnym roku budżetowym zamierzamy kontynuować zadania z tego obszaru, bo wiemy, że mieszkańcy ich oczekują – podsumowuje Grzegorz Molendowski, zastępca burmistrza.