Już wkrótce stadion miejski przy ul. Parkowej w Zwoleniu zyska zupełnie nowy blask - czeka go kompleksowa przebudowa. Samorząd gminy Zwoleń pozyskał na ten cel duże dofinansowanie zewnętrzne z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, które wyniesie 2,5 miliona złotych. Powstanie tu bardzo nowoczesny obiekt z boiskami, bieżniami, stanowiskami do pchnięcia kulą, skoku w dal, wzwyż, trójskoku i rzutu oszczepem. Wybudowane zostanie także zaplecze sanitarno-szatniowe z sauną i salą szkoleniową, a teren wokół będzie w pełni zagospodarowany i oświetlony. Prace budowlane mają zakończyć się w 2021 roku.
Umowa na dofinansowanie podpisana
Samorząd gminy Zwoleń podpisał już umowę na dofinansowanie zadania przebudowy stadionu przy ul. Parkowej w Zwoleniu. Pomoc finansowa będzie pochodziła z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i została przyznana w ramach programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej – edycja 2020”. Wsparcie ministerialne wyniesie 2,5 miliona złotych. – Jest to duży zastrzyk gotówki, o który bardzo mocno lobbowaliśmy. Temat naszych starań o dofinansowanie przebudowy stadionu został poruszony już podczas styczniowej wizyty w Zwoleniu prezydenta Andrzeja Dudy. Była to doskonała okazja do zaprezentowania Zwolenia, jako miasta, które owszem jest małe, ale ma duże ambicje. Nasze wielomiesięczne zabieganie o środki z zewnątrz i pukanie w tej sprawie do wielu drzwi przynoszą dziś wymierne efekty w postaci podpisanej umowy na bardzo znaczące wsparcie finansowe, które daje nam zielone światło do realizacji tej inwestycji – mówi Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.
Obiekt sportowy na miarę XXI wieku
Zwoleński stadion już niebawem zupełnie zmieni swoje oblicze. Powstaną tu dwa boiska wraz z odwodnieniem: główne i treningowe oraz boksy dla zawodników i piłkochwyty. Wokół głównej płyty stadionu zostanie wybudowana bieżnia okrężna z sześcioma torami o długości 400 metrów oraz bieżnia prosta z ośmioma torami o długości 110 metrów. W rejonie bieżni znajdą się urządzenia sportowe: jednotorowa skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnia do pchnięcia kulą z polem rzutów z mączki ceglanej, rzutnia do pchnięcia kulą z polem rzutów na murawie, skocznia do skoku wzwyż, rzutnia do rzutu oszczepem oraz rów z wodą. Dla bezpieczeństwa użytkowania zostanie wykonane ogrodzenie o wysokości 130 cm wydzielające bieżnię.
- Zadanie jest bardzo istotne społecznie. Po przebudowie nastąpi znaczna poprawa stanu technicznego obiektu. Aktualnie stadion nie spełnia oczekiwań mieszkańców, ponieważ nie posiada innej infrastruktury sportowej, jak chociażby urządzeń do uprawiania sportów lekkoatletycznych. Aktywność na tym obiekcie ogranicza się więc tylko do korzystania z boiska piłkarskiego. Co więcej, brak właściwej podbudowy, nawierzchni i odwodnienia boiska często uniemożliwia uprawienie tu sportów, bo jest ono mocno uzależnione od warunków pogodowych. Po przebudowie obiekt stanie się bardziej funkcjonalny i z pewnością o wiele bardziej atrakcyjny dla różnych grup sportowców – mówi burmistrz Arkadiusz Sulima.
Budynek z sauną i salą szkoleniową
W ramach zadania w obrębie obiektu sportowego powstanie parterowy budynek wybudowany w technologii tradycyjnej, w którym znajdą się szatnie przeznaczone dla 20 osób z węzłami sanitarnymi, pomieszczenia magazynowe oraz pokoje np. dla trenerów. Warto dodać, że na wniosek przedstawicieli lokalnych organizacji sportowych, samorząd gminy Zwoleń wystąpił do Ministerstwa Sportu o akceptację zmian w rozkładzie pomieszczeń budynku. Dzięki temu znajdzie się tu także sala szkoleniowa i większa sauna. – Niezbędne okazało się wydzielenie sali szkoleniowej, która będzie przeznaczona do prowadzenia teoretycznych zajęć z różnych dyscyplin, realizowanych przez poszczególne kluby i związki sportowe. Postanowiliśmy też zwiększyć powierzchnię sauny, która ma służyć większej od zakładanej w pierwszej wersji projektu liczbie korzystających z niej sportowców w celu regeneracji ich kondycji i poprawy zdrowia. Ujęta w projekcie powierzchnia sauny była zbyt mała do stosunkowo dużego stadionu zaprojektowanego dla korzystających jednocześnie licznych grup sportowców różnych dyscyplin – informuje Piotr Wajs, kierownik referatu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu
Co ważne, cały obiekt sportowy będzie pozbawiony wszelkich barier ograniczających dostęp osób niepełnosprawnych. Przy budynku powstaną podjazdy, natomiast wewnątrz przewidziane są odpowiednie szerokości drzwi, korytarzy, jak też prysznic przystosowany dla osób z deficytami ruchowymi.
Szacowany koszt przebudowy obiektu sportowego to około 6,5 miliona złotych. Podpisana jest już umowa z Ministrem Sportu na dofinansowanie tego zadania w kwocie 2,5 miliona złotych. Gmina Zwoleń otrzymała także z rąk Premiera RP Mateusza Morawieckiego 841 tysięcy złotych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To jednak nie koniec starań samorządu o pomoc finansową dla przebudowy stadionu. Burmistrz Zwolenia podejmuje kolejne działania o dodatkowe dofinansowanie, tak aby środki zewnętrzne pokryły jak najwięcej kosztów budowy tego obiektu. Złożono już wniosek o kolejne 3 miliony wsparcia w ramach programu RFIL. Według wstępnych planów zadanie ma być wykonane do końca października 2021 roku.
Obecny widok stadionu miejskiego przy ul. Parkowej w Zwoleniu