40 mogił z krzyżami upamiętniające ofiary II wojny światowej i zlokalizowane na cmentarzu rzymsko-katolickim w Zwoleniu przechodzą prace konserwatorskie. Na wniosek władz miasta Zwolenia są one prowadzone i w całości finansowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Urząd Miejski w Zwoleniu wspiera te działania od strony formalnej.
Potrzebna renowacja
Planowane prace konserwatorskie dotyczą cmentarza rzymsko-katolickiego w Zwoleniu, który jest wpisany do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Wpis ten obejmuje między innymi kwatery wojenne z I i II wojny światowej, grób żołnierzy podziemia antykomunistycznego „wyklętych” oraz najcenniejsze nagrobki i płyty nagrobne sprzed 1950 roku. – Kwatera II Wojny Światowej zawiera 40 mogił z krzyżami, dwa krzyże wolnostojące oraz pomnik, a także centralnie ułożoną posadzkę. Elementy z kamienia są zanieczyszczone, występują ubytki i uszkodzenia mechaniczne. Brakuje też dwóch elementów, krzyży. Dlatego wnioskowaliśmy z Parafią Rzymsko-Katolicką w Zwoleniu do IPN o konserwację tego cennego zarówno dla mieszkańców Zwolenia, jak i społeczności regionu zabytku. Nawiązaliśmy w tej sprawie dobrą współpracę i ruszyły prace modernizacyjne, które w całości sfinansuje IPN. Po stronie samorządu gminy Zwoleń pozostały kwestie związane ze wsparciem działań formalnych – informuje Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.
Wykonawcą prac konserwatorskich jest firma Mario Konserwacja Zabytków Mariusz Borkowski. – Pan Mariusz jest konserwatorem zabytków z odpowiednimi kwalifikacjami. Posiada dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na kierunku Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki i stosowne uprawnienia. Na swoim koncie ma też wiele prac konserwatorskich, które były wykonane bez zarzutu. Jesteśmy więc spokojni o jakość efektu końcowego zleconego zadania – podkreśla Grzegorz Molendowski, zastępca burmistrza Zwolenia.
Bezpośredni nadzór nad pracami konserwatorskimi ze strony IPN prowadzi Karol Dardziński zastępca naczelnika Wydziału Administracyjnego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Warszawie.
Zakres prac
Kwatera II Wojny Światowej wymaga kompleksowych prac konserwatorskich. – Usunięte zostaną wtórne naprawy cementowe i oczyszczona powierzchnia kamienna. Przeprowadzona zostanie dezynfekcja, izolacja i hydrofobizacja, a także wzmocniony piaskowiec. Zrekonstruowane będą dwa krzyże, a posadzka ułożona od nowa na odpowiednim podłożu. Naprawom i konserwacji zostaną poddane też dwa krzyże betonowe – wymienia Piotr Wajs, kierownik referatu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta w Zwoleniu.
Prace konserwatorskie rozpoczęły się początkiem lipca i mają zakończyć się 30 września tego roku.