11 listopada to dzień, w którym w całym kraju obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Hołd tym, którzy walczyli o wolność Polki został złożony także w Zwoleniu. Był bieg dla Niepodległej, uroczysta msza święta, wiązanki kwiatów złożone pod pomnikami, program artystyczny w wykonaniu młodzieży, ale też rajd rowerowy oraz Marsz Niepodległości z historią w tle.
Bieg Niepodległości – deszcz nie przeszkodził młodym sportowcom
Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości Polski rozpoczęło w gminie Zwoleń wydarzenie sportowe. 10 listopada uczniowie szkoły podstawowej w Zwoleniu zgromadzili się pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, gdzie dyrektor placówki Zbigniew Plewicki przytoczył historię osób, które oddały życie za Ojczyznę. Głos zabrał również zastępca burmistrza Zwolenia Grzegorz Molendowski. Następnie grupa przeszła w milczeniu nad miejski zalew. Tam odbyła się VII edycja Biegu Niepodległości. Młodym amatorom sportu nie przeszkadzał ulewny deszcz i pomimo kaprysów pogody dali z siebie wszystko. Pierwsze miejsce wśród dziewcząt zajęła Zuzanna Załóg z klasy 8a, a wśród chłopców zwyciężył Igor Marzec z klasy 8f. Po biegu jego uczestnicy otrzymali od sponsora wydarzenia, sekretarza gminy Zwoleń Mirosława Chołuja, słodki poczęstunek.
Uroczysty 11 listopada
Główne obchody odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy odbyły się 11 listopada. Rozpoczęła je msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Po niej licznie zgromadzone delegacje w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowały pod pomnik Nieznanego Żołnierza w Zwoleniu, gdzie złożono wiązanki kwiatów.
Kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza złożyli przedstawiciele gminy Zwoleń, na czele z Burmistrzem Zwolenia Arkadiuszem Sulimą i Przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Sobieszkiem.
W tak podniosłej chwili nie mogło zabraknąć okolicznościowego przemówienia, które wygłosił burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.
W swoim wystąpieniu przedstawił historię związaną z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, a także podkreślił, jak ważną rolę w dzisiejszym życiu odgrywa patriotyzm i pamięć o tych, którzy swoje życie poświęcili dla dobra Ojczyzny. – Na 104. lecie Niepodległej Polski życzę sobie i państwu abyśmy kształtowali Polskę bez podziałów, tolerancyjną w miłości i różnorodności. Dzisiaj, tak jak 104 lata temu potrzebna jest nam zgoda narodowa, spokój i mądrość, abyśmy mogli godnie żyć na polskiej ziemi, abyśmy odróżniali dobro od zła, abyśmy niszczyli w sobie nienawiść Abyśmy umieli przekazać młodym Polakom kreatywne myślenie na rozwój naszego kraju i naszych Małych Ojczyzn oraz nowoczesnego patriotyzmu – mówił burmistrz Arkadiusz Sulima.
Wspólna fotografia przybyłych na uroczystość delgacji przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza.
Następnie kolumna przy dźwiękach muzyki Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia przeszła pod pomnik – Ścianę Straceń.
Pod pomnikiem - Ścianą straceń oficjalnie wciągnięto flagę państwową na nowy maszt, zakupiony w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”.
Świętowanie zakończyła część artystyczna zaprezentowana przez młodzież szkolną w zwoleńskim Kinie Świt. Program patriotyczny pod tytułem „Ku pokrzepieniu serc” przypomniał nie tylko najważniejsze wydarzenia historyczne składające się na drogę Polaków do wolności, ale również o wielkim trudzie i poświęceniu bohaterów narodowych.
Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu wykonali program artystyczny "Ku pokrzepieniu serc".
Polonez w wykonaniu młodzieży.
Rajd rowerowy i marsz dla Niepodległej
Kolejna część obchodów Święta Niepodległości miała miejsce 12 listopada. Grupa Rowerowa Zwoleń przejechała aż 45 kilometrów do miejsca pamięci w Laskach, gdzie uczczono pamięć walczących za niepodległość. Burmistrz Arkadiusz Sulima i sekretarz gminy Mirosław Chołuj wraz z grupą rowerową zapalili przy pomniku znicze.
14 listopada zaś uczniowie szkoły podstawowej w Zwoleniu wraz z przedstawicielami samorządu gminy Zwoleń, zastępcą burmistrza Grzegorzem Molendowskim oraz sekretarzem Mirosławem Chołujem wzięli udział w Marszu Niepodległości. Na jego trasie odwiedzili ważne historycznie pomniki w Zwoleniu, gdzie nauczyciel historii Cezary Imański przybliżał im losy walczącej Polski.