31 stycznia w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu wręczono akty powołania dla pierwszych członków Komitetu Obchodów 600-lecia nadania prawa miejskiego miastu Zwoleń. W jego skład weszli przedstawiciele samorządów, placówek oświatowych, kulturalnych, jednostek organizacyjnych, lokalnych parafii, służb mundurowych, a także organizacji pozarządowych. Wyłonione osoby zajmą się przygotowaniem szeroko zakrojonego planu obchodów jubileuszu, który odbędzie się w 2025 roku.
Wręczono akty powołania
Pomimo, że uroczystości 600-lecia Zwolenia odbędą się dopiero za dwa lata, Komitet został powołany już dziś. Powodem są długotrwałe procedury realizacji niektórych zamierzeń, jak na przykład nadania miastu jego własnej flagi, co jest jednym z pierwszych pomysłów uczczenia jubileuszu. Potrzebny jest także czas na pozyskiwanie sponsorów oraz szczegółową organizację tak dużego przedsięwzięcia.
Burmistrz Zwolenia witając przybyłych na spotkanie, krótko opowiedział o celach i zadaniach, którym będzie musiał sprostać zawiązany Komitet.
– 600-lecie nadania prawa miejskiego miastu Zwoleń jest niewątpliwie pięknym jubileuszem, zasługującym na wyjątkowe upamiętnienie. Dlatego w organizację tej uroczystości postanowiliśmy zaangażować szerokie grono osób z różnych środowisk. Dziś nadaliśmy akty powołania dla dwudziestu dziewięciu członków, ale w planach jest powołanie kolejnych osób. Będę o to wnioskował podczas najbliższego posiedzenia. Jestem przekonany, że każda z nich może wnieść dużo wartościowych pomysłów i rozwiązań w pracę Komitetu – podkreśla burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.
Celem Komitetu będzie opracowanie projektu programu obchodów, z uwzględnieniem założeń programowych, organizacyjnych i finansowych, a także z zachowaniem spójnego charakteru poszczególnych zadań pod względem promocyjnym i komunikacyjnym. Komitet zajmie się opiniowaniem składanych propozycji w zakresie uczczenia jubileuszu, a także przedstawianiem własnych. Będzie też koordynował proces przygotowania oraz wdrażania programu, jak również współpracę pomiędzy wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w realizację obchodów.
W planach piękne uroczystości
Warto dodać, że podczas pierwszego spotkania Komitet ukonstytuował się. Przewodniczącym został burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, sekretarzem dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu Katarzyna Madejska, a skarbnikiem pracownik Urzędu Miejskiego w Zwoleniu Paweł Bienias.
Paweł Bienias z rąk burmistrza, będącego zarazem przewodniczącym Komitetu otrzymał akt powołania na skarbnika.
Sekretarzem Komietu została dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu Katarzyna Madejska.
– Wspólnym zamierzeniem Komitetu jest nadanie wydarzeniu wyjątkowej oprawy. Tak historyczna chwila zasługuje na organizację doniosłych uroczystości, interesujących spotkań i pięknych imprez rozrywkowych, obfitujących we wspomnienia budujące poczucie naszej lokalnej tożsamości. Odnosząc się do słów Abrahama Lincolna „To piękne, gdy człowiek może być dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne”. Zapewniam, że zrobimy wszystko, by Zwoleń był dumny z nas, tak jak my jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy jego mieszkańcami – podsumowuje burmistrz Arkadiusz Sulima.
Pierwsi członkowie Komitetu:
Wspólna fotografia członków Komitetu.
- Paweł Sobieszek – przewodniczący Rady Miejskiej w Zwoleniu
- Arkadiusz Sulima – burmistrz Zwolenia
- Grzegorz Molendowski – zastępca burmistrza
- Mirosław Chołuj – sekretarz gminy Zwoleń
- Paweł Bienias – Urząd Miejski w Zwoleniu
- Piotr Wajs – Urząd Miejski w Zwoleniu
- Małgorzata Lepa-Celi – Urząd Miejski w Zwoleniu
- Stefan Bernaciak – starosta zwoleński
- Waldemar Urbański – wicestarosta zwoleński
- Edyta Sulima – sekretarz powiatu zwoleńskiego
- Ks. kan. dr Piotr Walkiewicz – proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu
- Ks. Krzysztof Badeński – proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego w Zwoleniu
- St. bryg. Paweł Potucha – komendant powiatowy PSP w Zwoleniu
- Nadkom. Mariusz Medwecki – komendant Powiatowej Policji w Zwoleniu
- Zbigniew Plewicki – dyrektor PSP w Zwoleniu
- Cezary Imański – nauczyciel PSP w Zwoleniu, regionalista
- Grażyna Krześniak-Pakalińska – dyrektor PSP w Sycynie
- Hanna Pyrka – dyrektor PSP w Baryczy
- Tomasz Kwaśnik – dyrektor PSP w Paciorkowej Woli
- Bożena Baryła – dyrektor LO w Zwoleniu
- Arosław Jakóbik – dyrektor ZSR-T w Zwoleniu
- Bogusława Jaworska – przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia
- Iwona Sałek – Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Dziedzictwo i Rozwój
- Ewa Kulińska – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu
- Anna Wieczerzyńska – dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu
- Jakub Długołęcki – Dom Kultury w Zwoleniu
- Dr Katarzyna Madejska – dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu
- Kinga Mazur – Muzeum Regionalne w Zwoleniu
- Dr hab. Paweł Madejski – UMCS w Lublinie