Zainaugurowana 28 kwietnia wystawa prezentuje niecodzienne, przyrodnicze kadry nagrodzone w konkursie „Fotograf Roku 2022 Okręgu Mazowieckiego ZPFP”. Ujęcia są rozpoznawalne w przestrzeni publicznej, w Internecie, pojawiają się również w różnych publikacjach. Teraz można je oglądać w galerii Fotografii i Plastyki oraz Przestrzeni Twórczej Domu Kultury w Zwoleniu.
Kilka słów o wystawie
Z końcem kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Fotograf Roku 2022 Okręgu Mazowieckiego ZPFP”. Zaprezentowane zostały tu perełki fotografii związanej z przyrodą. Wydarzenie otworzyła dyrektor DK w Zwoleniu Natalia Anna Wieczerzyńska. – Związek Polskich Fotografów Przyrody to istniejące od ponad ćwierć wieku stowarzyszenie, zrzeszające wybitnych polskich fotografów przyrody. Ich zdjęcia są już rozpoznawalne, a dziś najlepsze fotografie z 2022 roku prezentowane są na dużych wydrukach w dwóch galeriach zwoleńskiego Domu Kultury – mówiła dyrektor Natalia Anna Wieczerzyńska.
Warto podkreślić, że prezentowane na wystawie prace pochodzą z pierwszego, okręgowego etapu konkursu „Fotograf Roku 2022 Okręgu Mazowieckiego ZPFP”. Drugim etapem będzie ogólnopolski finał, który zostanie rozstrzygnięty w listopadzie tego roku.
Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima dokonał oficjalnego otwarcia wystawy.
– Wystawa stanowi podsumowanie corocznego konkursu fotografii przyrodniczej organizowanej przez Okręg Mazowiecki ZPFP. Zaprezentowane są tu piękne kadry przyrody, aż 45 nagrodzonych i wyróżnionych zdjęć. Warto odwiedzić dwie galerie zwoleńskiego Domu Kultury i z bliska przyjrzeć się zdjęciom, które mają szansę zwyciężyć w ostatnim, ogólnopolskim etapie konkursu. Cieszę się, że możemy tu gościć tak piękne prace – powiedział burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, który tradycyjnie już dokonał oficjalnego otwarcia wystawy.
Piękne ujęcia przyrody
Obecni na wystawie, w tym burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima oglądając prace konkursowe nie kryli zachwytu.
Etap okręgowy konkursu został podzielony na dziewięć kategorii: „Dzikie miasto”, „Impresje”, „Inne zwierzęta”, „Kompozycja i forma”, „Krajobraz”, „Ptaki”, „Rośliny, grzyby, śluzowce, mchy i porosty”, „Ssaki” i „Świat w naszych rękach”. Zdjęcia o tej właśnie tematyce są prezentowane na wystawie.
Po obejrzeniu zdjęć przez przybyłych na otwarcie wystawy gości, zostali oni zaproszeni na prezentację multimedialną związaną z konkursowymi pracami. Składała się ona z różnych ujęć.
Pokazana była tu między innymi praca fotografów od tak zwanej „kuchni”, którzy często, aby uchwycić odpowiedni kadr spędzają wiele długich godzin w plenerze, w nieoczywistych miejscach i niewygodnych pozycjach. Pokazało to, że fotografowanie przyrody niewątpliwie wymaga ogromnych pokładów cierpliwości, ale też dobrej znajomości cykli natury.