Za nami XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który odbył się w dniach 8-15 maja pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza - Biblioteka!”. Do akcji przyłączyła się także Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Zwoleniu, która zorganizowała wiele ciekawych wydarzeń. Były warsztaty dla dzieci, spotkania autorskie, a także zajęcia profilaktyczne.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu zaprosiła mieszkańców do udziału w ogólnopolskiej akcji. Przy tej okazji przygotowano pełen niespodzianek, bogaty program wydarzeń. – Tydzień Bibliotek to niepowtarzalna okazja do zachęcenia mieszkańców do czynnego udziału w życiu miejscowej biblioteki, czytania, co przecież ubogaca nasze życie oraz poszerzania swojej wiedzy. Dziękuję dyrektor Ewie Kulińskiej, a także pracownikom placówki za przygotowanie ciekawej oferty. Podjęte działania są wspaniałą promocją czytelnictwa – mówi Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.
Biblioteka pod chmurką i spotkanie dla dzieci
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Zwoleniu rozpoczął się udziałem miejskiej biblioteki w happeningu ulicznym „Niedziela na Staropuławskiej”, który odbył się 7 maja. Zorganizowano tam „Bibliotekę pod chmurką”, gdzie prezentowano książki, czasopisma, zakładki oraz gry.
W poniedziałek, 8 maja rozpoczął się cykl dalszych wydarzeń. W tym dniu z przedszkolakami spotkała się Marzena Żurek – doradca i edukator żywieniowy, psychodietetyk, pedagog i propagatorka zdrowego stylu życia, a także autorka książek dla najmłodszych. Poprzez zabawę przekazywała dzieciom wiedzę o właściwych nawykach żywieniowych. Spotkanie zostało sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zwoleniu. Na zakończenie zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski wraz z sekretarzem gminy Mirosławem Chołujem złożyli bibliotekarzom życzenia i wręczyli kwiaty z okazji ich święta.
W bibliotece gościli poeci
We wtorek, 9 maja odbyło się spotkanie autorskie z pochodzącym z ziemi lipskiej poetą Waldemarem Balcerowskim.
Waldemar Balcerowski jest autorem tomiku poezji „Rzeczniowskie notacje”, w którym opisuje topografię, historię, tradycje i współczesność miejsca swojego pochodzenia – Rzeczniowa. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu, którzy recytowali wybrane wiersze poety. Inicjatorem spotkania była Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu Filia w Zwoleniu.
W środę, 10 maja miało miejsce kolejne spotkanie autorskie. Zwoleńską bibliotekę odwiedził Marcin Wróblewski, poeta pochodzący ze Zwolenia, który po raz pierwszy zaprezentował publiczności swoje utwory. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie zwoleńskiego Liceum Ogólnokształcącego, którzy urozmaicili spotkanie głośnym czytaniem wierszy z tomików „Zimne ognie” i „Brama”.
Spotkanie autorskie z Marcinem Wróblewskim.
Profilaktyka ważna rzecz
W czwartek, 11 maja na zakończenie cyklu XX Tygodnia Bibliotek, odbyło się spotkanie profilaktyczne dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej pod hasłem „Jak nie dać się współczesnym uzależnieniom behawioralnym”.
Spotkanie poprowadziła je Jolanta Reisch-Klose, dziennikarka prasowa i radiowa, laureatka ogólnopolskich nagród, autorka książek dla dzieci i dorosłych oraz współautorka poradników o uzależnieniach. Oprócz tematów dotyczących właśnie uzależnień, mówiono też o manipulowaniu informacją w prasie i sieci za pomocą fake newsów. Spotkanie przebiegało w energetycznej atmosferze i miało charakter żywej dyskusji. Wydarzenie zostało sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.