15 sierpnia po raz kolejny w Zwoleniu został oddany hołd bohaterom poległym w decydującej walce wojny polsko-bolszewickiej, określanej mianem „Cudu nad Wisłą”. 103 lata temu walczący o naszą wolność poświęcili swoje życie w bitwie na przedpolach Warszawy. Ku czci ich pamięci odprawiono mszę świętą i złożono biało-czerwone kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Zwoleniu. Wieczorem zaś odbył się piękny koncert zorganizowany w ramach festiwalu Jazznowiec 2023.
Upamiętniono historyczną bitwę
Uroczystości ku chwale bohaterów rozpoczęły się mszą świętą z udziałem pocztów sztandarowych i harcerzy, odprawioną w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Następnie delegacje samorządów, organizacji i partii politycznych przemaszerowały pod pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie pokrótce przypomniano historię tak zwanego „Cudu nad Wisłą”. W 1920 roku w dniach od 13 do 15 sierpnia na przedpolach Warszawy rozstrzygnięta została decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Przez wielu historyków jest ona uznawana za bitwę, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.
Kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza złożyli przedstawiciele gminy Zwoleń, na czele z Burmistrzem Zwolenia Arkadiuszem Sulimą i Przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Sobieszkiem.
W tak podniosłej chwili nie mogło zabraknąć okolicznościowego przemówienia, które wygłosił burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.
– Dziękuję przybyłym na uroczystość delegacjom, pocztom sztandarowym, harcerzom oraz mieszkańcom za wspólne upamiętnienie tej historycznej bitwy. Dokonania naszych przodków, ich ogromne poświęcenie i oddanie życia za Ojczyznę zasługują na szczególny hołd. Dziękuję przyjacielowi ziemi zwoleńskiej posłowi Andrzejowi Kosztowniakowi za to, że razem z nami pokłonił się bohaterom. Słowa wdzięczności kieruję również do pracowników Domu Kultury za pomoc techniczną przy organizacji wydarzenia - powiedział Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia. - W dniu dzisiejszym obchodzimy nie tylko rocznicę „Cudu nad Wisłą”, ale również święto Wojska Polskiego. Z tej okazji życzę żołnierzom, aby służba była dla nich powodem do dumy i przynosiła osobistą oraz zawodową satysfakcję – dodał.
Wspólna fotografia przybyłych na uroczystość delgacji przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza.
Piękny koncert zwieńczeniem długiego weekendu
Tego samego dnia, wieczorem w Kinie Świt w Zwoleniu odbył się koncert pod nazwą „Andrzej Zaucha – songbook”.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach festiwalu Jazznowiec 2023 i było doskonałym dopełnieniem świątecznych obchodów oraz zwieńczeniem długiego weekendu. Gwiazdą wieczoru był Janusz Szrom- charyzmatyczny wokalista jazzowy, „kustosz” pamięci Andrzeja Zauchy. Na fortepianie zaś zagrał wybitny polski artysta jazzowy Andrzej Jagodziński – zwoleniak znany Polakom, którego dzieciństwo było związane z tym miastem, a jego droga artystyczna zaczęła się właśnie tu. Na scenie towarzyszyli im także: Andrzej Łukasik i Marcin Jahr.
– Koncert był niezwykłą podróżą, będącą opowieścią o wielkim artyście. Anegdoty i atmosfera wydarzenia wprowadziły nas w niesamowicie barwny, muzyczny świat Andrzeja Zauchy. Pełna sala kinowa świadczy o tym, że zwoleńska publiczność jest głodna kultury na wysokim poziomie, co nas bardzo cieszy i mobilizuje do organizacji kolejnych tego typu wydarzeń – podsumowała Natalia Anna Wieczerzyńska, dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu.