- Mijający rok 2020, ze względu na pandemię koronawirusa, stawiał przed nami wiele nowych wyzwań. Nieustannie angażowaliśmy się w przeciwdziałanie rozprzestrzeniania zakażeń poprzez doposażanie miejscowych jednostek i służb w środki ochrony osobistej oraz niezbędny sprzęt. Jednocześnie nie zwalnialiśmy tempa w obszarze zaplanowanych inwestycji i skutecznie sięgaliśmy po środki zewnętrzne na ich realizację. Na samą modernizację infrastruktury drogowej pozyskaliśmy w tym roku ponad 2,5 miliona złotych. Mocno stawialiśmy również na aktywizację sołectw i tu także byliśmy bardzo skuteczni w sięganiu po środki zewnętrzne, dzięki którym udało się doposażać place zabaw i remontować świetlice wiejskie. Dbaliśmy także o doposażenie placówek oświatowych w niezbędny sprzęt do nauczania zdalnego. 2020 rok kończymy bardzo optymistycznie, ponieważ udało nam się pozyskać szereg dofinansowań na przebudowę stadionu miejskiego w Zwoleniu. Do naszej gminy popłynie na ten cel ogromny zastrzyk gotówki, w sumie ponad 6 milionów złotych. W 2021 roku zamierzamy nadal podążać obraną przez nas ścieżką dla rozwoju gminy Zwoleń i czynić kolejne starania o środki zewnętrzne na realizację ważnych dla mieszkańców zadań – zapowiada Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.
Ponad 2,5 miliona złotych dofinansowania na przebudowy dróg
Ulice Reja i Targowa w Zwoleniu zyskały nowy blask
W mijającym roku wykonano długo wyczekiwane przez mieszkańców zadanie - przebudowę ulicy Reja w Zwoleniu.
Na odcinku o długości 370 metrów i szerokości 6 metrów położono nową nawierzchnię asfaltową. Przy drodze powstał chodnik, a także nowe zjazdy. Koszt przebudowy ul. Reja wyniósł 221 tysięcy złotych.
W 2020 roku przebudowano także ulicę Targową w Zwoleniu na odcinku 1068 metrów bieżących.
Zakres prac budowlanych objął wykonanie nawierzchni asfaltowej wraz z progiem zwalniającym, jednostronnego ciągu pieszego oraz zatok postojowych. Wymieniono też oświetlenie uliczne.
– Pozyskaliśmy na ten cel zewnętrzne środki finansowe, które pokryły aż 75% wartości inwestycji. Koszt modernizacji ul. Targowej wyniósł 1 milion 930 tysięcy złotych. Dofinansowanie zewnętrzne to 1 milion 495 tysięcy złotych – informuje burmistrz Arkadiusz Sulima.
Odbioru technicznego przebudowanego odcinka ul. Targowej pod koniec października dokonali: burmistrz Arkadiusz Sulima, inspektor nadzoru Stanisław Wawrzak, przedstawiciele przedsiębiorstwa "INTERBUD" oraz kierownik referatu UDiZM Urzędu Miejskiego Andrzej Skorek.
Modernizacja drogi w Koszarach
Kolejną dużą inwestycją drogową wykonaną w 2020 roku była przebudowa drogi w Koszarach. Koszt realizacji zadania wyceniono na kwotę 1 milion 187 tysięcy złotych.
Samorząd gminy Zwoleń na przebudowę drogi w Koszarach pozyskał z „Instrumentu wspierania zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego” dofinansowanie zewnętrzne, które pokryło aż 60% wartości inwestycji.
Zakres prac objął odcinek o długości 1390 metrów bieżących. Powstało tu 630 metrów chodnika oraz ścieżka rowerowa o długości 760 metrów.
Wykonawca położył nową nawierzchnię drogi, utwardził pobocza, umocnił skarpy i dno rowów. Zamontował też aktywne, punktowe elementy odblaskowe wyposażone w światła LED oraz panel fotowoltaiczny. Przy jezdni pojawiły się sprężyste bariery i nowa wiata przystankowa wraz zatoką w miejscowości Koszary. – Droga jest bardzo istotna komunikacyjnie, stanowi połączenie trasy wojewódzkiej z drogą krajową nr 12 – podkreśla burmistrz Arkadiusz Sulima.
Przebudowano drogi: Jasieniec Kolonia-Podborek, Miodne-Linów i Wacławów
W mijającym roku przebudowano również drogę Jasieniec Kolonia-Podborek. Zakres prac modernizacyjnych objął odcinek o długości 985 metrów bieżących. Położono tu nawierzchnię z betonu asfaltowego i wykonano pobocza. Prace budowlane wyceniono na kwotę 206 tysięcy 138 złotych.
Na realizację przebudowy drogi Jasieniec Kolonia-Podborek samorząd gminy Zwoleń otrzymał wsparcie finansowe z województwa mazowieckiego w wysokości 115 tysięcy złotych.
Zakończyła się też przebudowa drogi Miodne-Linów. Zadanie polegało na wykonaniu nawierzchni asfaltowej na odcinku 686 metrów bieżących i szerokości 5 metrów wraz z robotami towarzyszącymi.
Dobiegły końca także prace budowlane na drodze gminnej w miejscowości Wacławów.
Inwestycja obejmowała poszerzenie jezdni z trzech do pięciu metrów i wykonanie nawierzchni asfaltowej wraz z robotami towarzyszącymi na odcinkach o łącznej długości 1213 metrów bieżących.
Warto podkreślić, że w kosztach przebudowy uczestniczyło Nadleśnictwo Zwoleń, które przeznaczyło na ten cel 150 tysięcy złotych.
Wsparcie dla sołectw
Samorząd gminy Zwoleń kładzie mocny nacisk na rozwój infrastruktury w sołectwach, tak aby zaspokajać potrzeby lokalnych społeczności i wyrównywać różnice w tym zakresie pomiędzy wioskami, a miastem. – Zadania aktywizujące sołectwa i małe społeczności to bardzo ważny obszar rozwoju gminy. Uważnie wsłuchujemy się w głosy mieszkańców wsi i staramy się angażować ich w decyzje dotyczące kierunków planowanych inwestycji. To oni wiedzą, co jest w danym środowisku najbardziej potrzebne i co będzie najlepiej służyło lokalnej społeczności. Jako samorząd doskonale rozumiemy potrzebę rozwoju wsi i mocno wspieramy te działania – mówi burmistrz Arkadiusz Sulima.
Doposażenie istniejących i utworzenie nowych placów zabaw
W mijającym roku doposażono w urządzenia rekreacyjno-zabawowe place zabaw w siedmiu miejscowościach gminy Zwoleń. W Paciorkowej Woli Starej, Linowie, Strykowicach Górnych i Sydole pojawiły się nowe sprzęty. Łączny koszt tych zadań to 69 tysięcy złotych. Samorząd gminy Zwoleń pozyskał też znaczące dofinansowanie na utworzenie dwóch nowych placów zabaw, w Jasieńcu Kolonii i Strykowicach Podleśnych oraz doposażenie już istniejącego w Strykowicach Błotnych. Wsparcie finansowe pochodziło z budżetu województwa mazowieckiego i wyniosło w sumie 30 tysięcy złotych. Całkowity koszt realizacji tych zadań to 84 tysiące złotych.
W Strykowicach Podleśnych dzięki pozyskanemu wsparciu z MIAS powstał długo wyczekiwany przez dzieci plac zabaw.
Dotacja z MIAS na modernizacje świetlic
Dzięki środkom pozyskanym w ramach programu Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw udało się nie tylko tworzyć nowe i doposażać już istniejące miejsca rekreacyjne, ale też realizować inne, ważne dla sołeckich społeczności zadania. Przebudowana została remiza pełniąca też funkcję świetlicy wiejskiej w Zielonce Nowej.
Powstała tu nowa łazienka, kotłownia i pomieszczenie porządkowe. Na zewnątrz zamontowano szambo i odprowadzenie ścieków.
Prace prowadzone dzięki montażowi środków finansowych z funduszu sołeckiego, wsparciu z budżetu Mazowsza, dotacji od Kółka Rolniczego w Zielonce Starej oraz środków z budżetu gminy Zwoleń. Warto dodać, że w ramach „MIAS” została także wykonana elewacja i docieplenie świetlicy wiejskiej w Zielonce Starej. Koszt zadania to 38 tysięcy 300 złotych.
Dofinansowanie z MIAD na przebudowę parkingu
Samorząd gminy Zwoleń dba nie tylko o aktywizację mieszkańców sołectw, ale też innych małych społeczności.
W tym celu pozyskał dofinansowanie w wysokości 10 tysięcy złotych na przebudowę parkingu o powierzchni 212 m2 przy Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Bratek” w Zwoleniu.
Warto przypomnieć, że w roku ubiegłym dzięki wsparciu z gminy Zwoleń i MIAD zakupiono i zamontowano na terenie ROD „Bratek” w Zwoleniu kompletne słupy z lampami solarnymi.
W Atalinie powstanie piękna świetlica wiejska
Co ważne, w Atalinie powstanie nowy obiekt, który ma służyć lokalnej społeczności. Mowa o świetlicy wiejskiej wraz z placem zabaw i siłownią zewnętrzną. W trakcie opracowania jest dokumentacja projektowa dla tej inwestycji.
Warto podkreślić, że działania w celu utworzenia atrakcyjnego miejsca spotkań, to wynik dobrej współpracy mieszkańców sołectwa i samorządu gminy Zwoleń. (Wizualizacja obiektu).
Liczne działania prospołeczne
Uroczyste otwarcie „Dziennego Domu Senior+” i nagroda „Lidera Regionu 2020”
Samorząd gminy Zwoleń mocno stawia na działania prospołeczne i prozdrowotne. Podążając za potrzebami lokalnego społeczeństwa podejmuje działania, których oczekują mieszkańcy. Właśnie dlatego w Zwoleniu powstał Dzienny Dom Senior+, a w lutym tego roku zainaugurowano jego działalność. Jest to pierwsza tego typu placówka w regionie i największa inwestycja w tym obszarze w całym województwie mazowieckim.
Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w kwocie 300 tysięcy złotych funkcjonuje tu nowoczesne i przyjazne miejsce dla osób w wieku 60+.
Wsparcie lokalnej służby zdrowia
Co więcej, władze miasta i gminy Zwoleń nieustannie wspierają lokalną służbę zdrowia. W trakcie trwania pandemii samorząd zakupił 500 sztuk maseczek ochronnych dla SPZZOZ w Zwoleniu oraz pralkę i automatyczną suszarkę do ubrań dla zwoleńskiego pogotowia. Udzielono też wsparcia w wysokości 20 tysięcy złotych w publicznej zbiórce pieniędzy na rzecz zakupu sprzętu ratującego życie dla zwoleńskiego pogotowia ratunkowego oraz szpitala.
Samorząd zorganizował również akcję szycia maseczek da mieszkańców gminy.
Akcja szycia maseczek rozpoczęła się przed świętami wielkanocnymi, kiedy to pracownicy Urzędu Miejskiego przystąpili do porcjowania materiału i uszyli pierwsze maseczki. W związku z tym, że proces szycia okazał się pracochłonny i długotrwały burmistrz zaapelował wówczas do mieszkańców gminy Zwoleń o pomoc w przygotowaniu maseczek. Na apel burmistrza odpowiedziało kilkanaście osób. Wspólnie uszyto ponad 8000 maseczek.
Działania prozdrowotne realizowane przez gminę zostały zauważone i docenione przez Kapitułę Nagrody Gospodarczej dziennika Echa Dnia, która przyznała samorządowi statuetkę „Lidera Regionu 2020”.
Doposażenie szkół w sprzęt komputerowy
W dobie zdalnego nauczania samorząd gminy Zwoleń zadbał także o zapewnienie dla szkół i uczniów odpowiedniego sprzętu. W kwietniu tego roku gmina pozyskała 70 tysięcy złotych dofinansowania na zakup laptopów do zdalnego nauczania. Do szkół podstawowych wówczas trafiło w sumie 20 komputerów ACER Nitro 5 AN515-43-R6NW z zestawami słuchawkowymi oraz niezbędnym oprogramowaniem MS Office.
Jesienią pozyskano 105 tysięcy złotych dofinansowania. Dzięki tym środkom zakupiono 30 sztuk laptopów HP Inc 250G7 wraz z oprogramowaniem MS Office wersja edu oraz zestawem słuchawek z mikrofonem.
Zakupione komputery na ręce dyrektorów szkół przekazali: Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, z-ca burmistrza Grzegorz Molendowski oraz sekretarz gminy Zwoleń Mirosław Chołuj.
Zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego
W najbliższym czasie do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Zwoleń zostaną wprowadzone częściowe zmiany. Podjęte przez samorząd prace urbanistyczno-planistyczne mają w pełni odpowiadać na zapotrzebowanie mieszkańców tych terenów, chronić ich przed niechcianymi inwestycjami w pobliżu zabudowy jednorodzinnej, ale też być dobrą propozycją dla przedsiębiorców, taką, która zachęci ich do inwestowania na tych terenach.
Posadzono ponad 100 drzew
W 2020 roku samorząd gminy Zwoleń po raz kolejny przeprowadził akcję sadzenia młodych drzewek. W Zwoleniu pojawiło się ich aż 113 sztuk.
Nowe nasadzenia uzupełniły miejsca, gdzie stare drzewa zostały z różnych powodów wycięte. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku także posadzono 100 sztuk drzew w mieście.