3 października w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu z inicjatywy burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimy odbyło się spotkani przedstawicieli samorządu z przedsiębiorcami z tego terenu. Uczestniczyli w nich reprezentanci firm posiadających pozwolenia wodnoprawne na zrzut ścieków do rzeki Zwolenki. Oprócz omówienia wielu ważnych spraw związanych nie tylko z oczyszczalniami ścieków, zadeklarowano też chęć współpracy w pozbyciu się trapiącego mieszkańców problemu.
Potrzebne rozwiązania na wielu płaszczyznach
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zwoleńskich firm: Brat-Met Sp. z o.o., Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol” – Zakładu Przetwórstwa Mlecznego oraz Zakładu Garbarskiego Maltan. Oprócz włodarzy i samorządowców do rozmowy zaproszony został także radny Rady Miejskiej w Zwoleniu Marcin Płachta, jako przedstawiciel mieszkańców znający temat i aktywnie działający w tej sprawie. – Oczywistym jest, że sprawą priorytetową jest przebudowa miejskiej oczyszczalni ścieków. Od kilku lat staramy się o zewnętrzne środki finansowe, które pozwoliłyby nam działać w szerokim zakresie. W międzyczasie pozyskujemy mniejsze kwoty i od początku obecnej kadencji samorządu modernizujemy oczyszczalnię na miarę możliwości finansowych. A mamy w tym zakresie do nadrobienia kilkanaście lat. Oprócz tego działamy w kierunku ograniczenia odoru z potencjalnych innych źródeł. Jesteśmy świadomi, że eliminacja problemu może być efektywniejsza, gdy zaangażujemy w te działania nie tylko mieszkańców, ale także przedsiębiorców, stąd niniejsze spotkanie – podkreśla burmistrz Arkadiusz Sulima.
Jest chęć współpracy
Podczas spotkania szczegółowo omówiono technologię funkcjonowania każdej oczyszczalni ścieków działającej na terenie Zwolenia. Przekazano też przedstawicielom firm zdjęcia rzeki wykonane przez urzędników w różnych okresach czasowych. Powrócono również do tematu ubiegłorocznych kontroli wszystkich oczyszczalni ścieków na terenie Zwolenia. Były one przeprowadzone przez WIOŚ na wyraźny wniosek samorządu gminy Zwoleń.
Co ważne, burmistrz wystosował prośbę do przedsiębiorców o zezwolenie na wejście, jeśli zajdzie taka potrzeba, niezależnych naukowców na teren zakładów. Firmy mają ustosunkować się do tej prośby w najbliższych dniach. Praca naukowców będzie polegała na próbie ustalenia wszelkich źródeł odoru w mieście. O efektach badań mieszkańcy zostaną poinformowani po ich zakończeniu, podczas planowanego, otwartego spotkania.
– Dziękuję przedsiębiorcom, że poważnie podeszli do tematu, odpowiedzieli na moje zaproszenie do rozmów i zadeklarowali współpracę. Wszelkie sugestie, pochodzące zarówno od mieszkańców, jak i firm mogą pomóc w sukcesywnym rozwiązywaniu problemu. Bardzo cenimy ten wkład i jesteśmy wdzięczni za wszelkie formy współpracy – podsumowuje burmistrz.