W ramach 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, miasto Zwoleń stało się areną wyjątkowych wydarzeń, łączących sport, historię i kulturę. Uroczystości rozpoczęły się od Biegu Niepodległości podczas którego uczniowie zademonstrowali patriotycznego ducha i sportową pasję. Nie zabrakło też marszu dla Niepodległej. Kulminacyjnym punktem obchodów była msza za Ojczyznę oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, a następnie patriotyczne przedstawienie w Kinie Świt i odsłonięcie muralu Jana Kochanowskiego. Te zróżnicowane inicjatywy podkreśliły bogactwo polskiej kultury i historii, jednocząc mieszkańców Zwolenia w upamiętnieniu kluczowego momentu dla Polski.
Bieg z wieloletnią tradycją i marsz dla Niepodległej
W ramach uroczystości związanych ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, miasto Zwoleń przekształciło się w centrum patriotycznych wydarzeń, łączących sport, edukację i kulturę.
Obchody rozpoczęły się w czwartek, 9 listopada, kiedy na nowo otwartym stadionie miejskim odbył się VIII Bieg Niepodległości. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych z Paciorkowej Woli i Zwolenia, demonstrując sportowego ducha i patriotyzm.
Kolejnego dnia, 10 listopada młodzież Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu wraz z nauczycielami oraz przedstawicielami samorządu gminy Zwoleń, z burmistrzem Arkadiuszem Sulimą na czele, wzięła udział w IX Marszu Niepodległości.
Podczas przemarszu zapalono znicze przy najważniejszych miejscach pamięci narodowej w Zwoleniu. Był to moment refleksji i hołdu dla tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości Polski.
Dzień pełen patriotycznych emocji
Główne uroczystości rocznicowe miały miejsce 11 listopada. Rozpoczęła je msza święta odprawiona w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu w intencji Ojczyzny. Następnie delegacje samorządów, jednostek i organizacji, placówek oświatowych, stowarzyszeń, służb mundurowych oraz partii politycznych przemaszerowały pod pomnik Nieznanego Żołnierza w Zwoleniu. Tam, przy dźwiękach granych przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Miasta Zwolenia złożono biało-czerwone kwiaty, oddając cześć bohaterom narodowym.
Gminę Zwoleń reprezentowali: burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski, skarbnik gminy Anna Potucha, sekretarz gminy Mirosław Chołuj, oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Zwoleniu Paweł Sobieszek.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił włodarz miasta Arkadiusz Sulima.
– Tradycyjnie spotykamy się w dniu 11 listopada, aby oddać hołd twórcom i obrońcom odrodzonego w listopadzie 1918 roku Państwa Polskiego oraz dać świadectwo naszej wdzięczności dla pełnej poświęcenia i bohaterstwa walki wielu pokoleń Polaków. Święto Niepodległości uczy każdego z nas, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że wolność trzeba umacniać. Przypomina też wszystko to, co budzi w nas poczucie narodowej dumy, jedności i solidarności. Pamiętamy, że Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata, lecz wiara w wolną Polskę nigdy nie umarła – powiedział burmistrz Arkadiusz Sulima.
Przy pomniku Nieznanego Żołnierza oprócz warty harcerzy ustawione zostały także liczne poczty sztandarowe.
Piękny program artystyczny i odsłonięcie muralu
Dalsza część uroczystości przeniosła się do zwoleńskiego Kina Świt, gdzie przedstawiony został program patriotyczny „Leć orle biały nad polską ziemią” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych im. Bohaterów Walki z Faszyzmem w Zwoleniu.
Młodzież przypomniała o najważniejszych wydarzeniach historycznych, które tworzyły swoistą drogę Polaków do wolności. Wzruszające przedstawienie, pełne ducha patriotyzmu, zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Zwieńczeniem obchodów było odsłonięcie w ogrodach Domu Kultury i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu muralu przedstawiającego Jana Kochanowskiego. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali m.in. władze samorządowe oraz przedstawiciele Stowarzyszenia DiR.
Mural, będący częścią projektu „Kultura Lokalnie. Przestrzeń Inspiracji”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” stał się wspaniałym symbolem lokalnej tożsamości.
Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Zwoleniu pokazały, jak różnorodne mogą być formy upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych, łącząc w sobie elementy sportu, edukacji, sztuki i patriotyzmu, co podkreśla bogactwo i wielowymiarowość polskiej kultury i historii.