21 marca 2024 roku z pewnością zapisze się złotymi zgłoskami w historii gminy Zwoleń. Tego dnia podpisano akt notarialny darowizny na rzecz województwa mazowieckiego terenu w Sycynie wraz z zabytkowymi budynkami. Od tej chwili, pod opieką Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, rozpocznie się nowy rozdział dla tych terenów. Zabytkowy młyn-spichlerz z drugiej połowy XIX wieku odzyska swoją dawną świetność i stanie się sercem Europejskiego Centrum Renesansu. Planowana wielomilionowa inwestycja przekształci to miejsce w turystyczne serce regionu, przynosząc korzyści nie tylko dla gminy Zwoleń, ale całego województwa mazowieckiego.
Uroczyste podpisanie aktu darowizny
Oficjalne podpisanie aktu darowizny miało miejsce w szkole podstawowej w Sycynie.
W akcie oprócz burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimy i jego zastępcy Grzegorza Molendowskiego uczestniczyli: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski, wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek oraz dyrektor Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie Ireneusz Domański, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Darowizna gminy Zwoleń na rzecz województwa mazowieckiego obejmuje trzy działki o łącznej powierzchni 3,1 ha. Na terenie tym znajduje się zabytkowy młyn-spichlerz, pozostałości parku dworskiego oraz staw. Zgodnie z aktem notarialnym, obiekt przejdzie pod skrzydła Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Renowacja młyna w Sycynie to zadanie wymagające ogromnych nakładów finansowych.
Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima wyraził wdzięczność samorządowi województwa mazowieckiego za przejęcie zabytkowej nieruchomości.
- Zgodnie z obowiązującą ustawą o ochronie zabytków, to na właścicielu spoczywa obowiązek utrzymania zabytku w najlepszym możliwym stanie. Świadomi jesteśmy, że renowacja tego obiektu to ogromne wyzwanie, obarczone wielomilionowymi kosztami, którym trudno byłoby nam sprostać. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni, że samorząd województwa zgodził się przejąć pieczę nad tym obszarem, otwierając tym samym drogę do jego dawnej świetności – powiedział burmistrz Arkadiusz Sulima.
Arkadiusz Sulima w dowód wdzięczności za przejęcie zabytkowej nieruchomości wręczył Marszałkowi Województwa Mazowieckiego Adamowi Struzikowi oraz Wicemarszałkowi Rafałowi Rajkowskiemu symboliczne podziękowania.
Ogromna szansa na rozwój ziemi zwoleńskiej
Stworzenie w Sycynie Europejskiego Centrum Renesansu będzie miało olbrzymi wpływ na rozwój turystyczny gminy Zwoleń i całego regionu. - To inicjatywa o niezwykłym potencjale, która stanie się mocnym fundamentem dla rozwoju turystyki na ziemi zwoleńskiej. Dzięki niej przyciągniemy inwestorów oraz turystów, co otworzy nowe możliwości dla naszej gminy. Dziękuję każdemu, kto zaangażował się w ten projekt, od mieszkańców, poprzez radnych i przedstawicieli różnych jednostek, po zarząd województwa – dodał burmistrz Arkadiusz Sulima.
Atrakcyjny punkt turystyczny
Według planów Europejskie Centrum Renesansu będzie mieścić się w odrestaurowanym zabytkowym młynie i nowo powstałych obiektach.
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zapewnił, że planowana inwestycja jest na miarę inwestycji Europejskiej.
- To miejsce ma olbrzymi potencjał. Planowane tu Europejskie Centrum Renesansu uzupełni działalność Muzeum w Czarnolesie i stanie się ważnym miejscem edukacyjnym - powiedział marszałek Adam Struzik.
Będzie to nie tylko miejsce kultury i edukacji, ale i atrakcyjny punkt turystyczny, oferujący między innymi miejsca noclegowe, restaurację z ogrodem zimowym i tarasem nawodnym, salę konferencyjną i pracownie. Zrewitalizowany zostanie także zabytkowy park, w którym zachowały się fundamenty dworu Kochanowskich. Zostaną one wyeksponowane wewnątrz planowanego pomnika "ze szkła i światła". W parku pojawią się też rzeźby i instalacje przestrzenne. - Jest to ambitny i wymagający projekt. Nie mamy jednak wątpliwości, że kluczowy dla rozwoju i promocji nie tylko ziemi zwoleńskiej, ale i całego województwa. Będzie to kolejne miejsce związane z Janem Kochanowskim, o które zadbamy. W ten sposób zachowamy pamięć o tym rodzie, a także poszerzymy ofertę turystyczną regionu - podkreślał wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Warto dodać, że w 2030 roku przypada 500. rocznica urodzin Jana Kochanowskiego. Muzeum w Czarnolesie podejmuje działania, aby był on ustanowionym przez Sejm RP "Rokiem Jana Kochanowskiego". Otwarcie Europejskiego Centrum Renesansu w Sycynie byłoby jednym z kluczowych wydarzeń obchodów tej rocznicy.
Uczestnicy wydarzenia prezentują plansze z wizualizacją inwestycji przygotowane przez Muzeum w Czarnolesie.