12 maja na najstarszej ulicy Zwolenia ponownie zagościło znane spotkanie, odbywające się pod hasłem „Niedziela na Staropuławskiej”. To coroczne święto tradycji przyciągnęło tłumy mieszkańców i przyjezdnych gości, którzy wspólnie celebrowali dziedzictwo kulturalne miasta poprzez muzykę, taniec i lokalne przysmaki.
Kultywowanie tradycji na najstarszej ulicy
„Niedziela na Staropuławskiej” jest wydarzeniem głęboko zakorzenionym w kulturze Zwolenia, celebrującym jego unikalny, historyczny charakter. Organizowane przez Dom Kultury w Zwoleniu wydarzenie, w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, prowadzili Joanna Tęcza i Michał Tęcza. Natalia Anna Wieczerzyńska dyrektor Domu Kultury, wraz z zastępcą burmistrza Grzegorzem Molendowskim przywitała licznie zgromadzonych gości.
Burmistrz Arkadiusz Sulima oficjalnie otworzył festiwal, podkreślając jego znaczenie dla lokalnej społeczności.
– „Niedziela na Staropuławskiej” to nie tylko festiwal, ale przede wszystkim wyjątkowa okazja do świętowania i przypominania o bogatej historii oraz kulturowym dziedzictwie naszego miasta. Dziękuję wszystkim, którzy angażują się, aby corocznie to wydarzenie mogło zagościć na najstarszej ulicy Zwolenia – powiedział burmistrz Arkadiusz Sulima.
Folklor i radość wspólnego świętowania
Festiwal ponownie zamienił ulicę Staropuławską w żywiołową scenę ludowych tradycji. Zespoły ludowe, Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalni artyści zapewnili rozrywkę pełną autentycznych melodii i tradycyjnych tańców, które porywały do zabawy zarówno młodszych, jak i starszych uczestników. Przy dźwiękach akordeonu, skrzypiec i bębnów, mieszkańcy oraz goście mieli okazję doświadczyć gościnności i bogactwa lokalnych zwyczajów. Stoiska z lokalnymi przysmakami dodatkowo uświetniły atmosferę festiwalu, a Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Zwoleniu promowała czytelnictwo, zachęcając do zgłębiania kulturowych korzeni regionu.
Wydarzenie jest nie tylko okazją do zabawy, ale także ważnym elementem budowania tożsamości lokalnej i przekazywania tradycji kolejnym pokoleniom.
Swoje umiejętności zaprezentowała Dziecięca Grupa Folklorystyczna działająca w Domu Kultury w Zwoleniu.
O wspaniały klimat tegorocznego spotkania zadbały zespoły z: Mierziączki, Rudek, Łaguszowa, Bortodziej, Sycyny, Grabowa, „Piątkowy Stok” z Mostek, „Pogodna Jesień” ze Zwolenia. Obecni byli także: Grupa Dziecięco-Muzyczna, Kapela Marka Winiarka, Kapela Zbigniewa Króla, akordeonista Krzysztof Deja oraz Kwintet Blaszany Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia.
Koło Gospodyń Wiejskich Sycyna
Zespół Piątkowy Stok
Pogodna Jesień
Kwintet Blaszany Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia