Każdego miesiąca w gminie Zwoleń odbierane są setki ton odpadów. Ich ilość nie tylko szkodzi środowisku, ale także wpływa na rosnące koszty dla mieszkańców. Czy możemy coś zmienić?
Średnio 260 ton miesięcznie – gmina Zwoleń tonie w śmieciach
Średnia miesięczna ilość odpadów zmieszanych w gminie Zwoleń wynosi aż 160 ton, co oznacza, że co roku produkowanych jest prawie 2 tysiące ton śmieci! Dodatkowo każdego miesiąca odbiera się średnio około 30 ton plastiku i tworzyw sztucznych, 12 ton papieru oraz 60 ton bioodpadów. Te liczby rosną z każdym rokiem, co nie tylko obciąża środowisko, ale także portfele mieszkańców, którzy muszą płacić coraz wyższe stawki za ich odbiór i utylizację.
Zmniejszenie ilości odpadów to kluczowy krok w kierunku bardziej zrównoważonej gospodarki i zatrzymaniu wzrostu opłat w gminie. - Każdy z nas ma wpływ na to, ile odpadów trafia do systemu gospodarki komunalnej w naszej gminie. Obserwujemy, że ilości odbieranych śmieci rosną z każdym rokiem, co przekłada się nie tylko na obciążenie środowiska, ale także na koszty ich odbioru. Zachęcam mieszkańców do ograniczania produkcji odpadów, szczególnie przez świadome zakupy i ponowne wykorzystanie przedmiotów. Wierzę, że wspólnymi siłami możemy zmniejszyć ilość śmieci i zadbać o nasz wspólny budżet oraz środowisko – mówi burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.
Dlaczego segregacja jest tak ważna?
W obliczu rosnącej ilości odpadów w gminie Zwoleń segregacja odgrywa kluczową rolę. Jest to nie tylko obowiązek, ale także sposób na zmniejszenie kosztów przetwarzania śmieci. Odpady, które są poprawnie posegregowane, trafiają do recyklingu, co ogranicza potrzebę ich składowania i spalania – najdroższych metod utylizacji. Dzięki temu koszty obniżają się, a środowisko zyskuje na mniejszej ilości odpadów trafiających na wysypiska.
Daj swoim przedmiotom drugie życie!
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zwoleniu każdego miesiąca również przyjmuje tony odpadów – między innymi stare meble, czy sprzęt elektroniczny. Wiele z tych przedmiotów wciąż mogłoby posłużyć komuś innemu. Zamiast wyrzucać, warto poszukać nowych właścicieli dla rzeczy, których już nie potrzebujemy. - Zachęcamy, aby przed oddaniem niepotrzebnych rzeczy do PSZOK-u, zastanowić się, czy nie można znaleźć dla nich nowego właściciela. Kanapa, która nie pasuje już do wystroju wnętrza, czy sprzęt AGD, który wymieniamy na nowy, może być cenny dla kogoś innego. Dajmy naszym rzeczom drugie życie, ograniczając w ten sposób ilość odpadów i wspierając potrzebujących – podkreśla zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski.
Jeśli jednak nie uda się znaleźć nowego domu dla niepotrzebnych przedmiotów, PSZOK w Zwoleniu, zlokalizowany przy ul. Batalionów Chłopskich 25, przyjmie je bezpłatnie w środy i soboty w godzinach 9:00–17:00.
Dajmy swoim rzeczom drugą szansę i wspólnie zmniejszajmy ilość odpadów!