16 listopada 2024 roku Zwoleń zamienił się w prawdziwą stolicę tańca. W zmaganiach wzięło udział ponad 600 tancerzy z całej Polski, a ich występy zachwyciły jury i publiczność. Grand Prix konkursu, ufundowane przez burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimę, powędrowało do zespołów Arabesqua i Etiuda z Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu. Ale swoje sukcesy mieli także zwoleńscy tancerze.
Wielkie święto tańca w Zwoleniu
Konkurs zgromadził w Zwoleniu łącznie 610 uczestników, w tym 45 zespołów, 95 solistów i 36 duetów. Tancerze przyjechali z różnych części Polski, m.in. z Puław, Dęblina, Chełma, Lipska, Sandomierza, Białobrzegów, Radomia, Białych Brzegów, Piotrkowa Trybunalskiego, Łaz, Brodnicy, Modliborzyc, Mełgiewa, Mińska Mazowieckiego oraz Zwolenia.
Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima dokonując oficjalnego otwarcia konkursu wyraził wdzięczność nie tylko organizatorom ale również wszystkim uczestnikom, którzy do Zwolenia przyjechali z różnych części Polski.
– Taniec to nie tylko forma ekspresji, ale także sposób na wyrażenie emocji i budowanie charakteru młodych ludzi. To wyjątkowe wydarzenie pokazuje, jak wielki talent drzemie w młodym pokoleniu. Serdecznie dziękuję dyrektor Domu Kultury Natalii Annie Wieczerzyńskiej oraz pomysłodawczyni konkursu Anecie Adamiec za przygotowanie tego wydarzenia i tancerzy. Dziękuję również całemu zespołowi Domu Kultury w Zwoleniu za ich zaangażowanie i pasję, które sprawiły, że ten dzień był wyjątkowy – powiedział burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.
Jury i Grand Prix dla najlepszego zespołu
W skład jury tegorocznego konkursu weszli: Łukasz "Ufo" Łukomski jako przewodniczący oraz Daniel Szewczyk i Marta Dąbkowska-Kwaśniak. Tancerze zaprezentowali 177 występów, w różnych stylach tanecznych. Ich pokazy, dopracowane choreografie, barwne stroje i pełne zaangażowania wykonania budziły podziw publiczności i jurorów.
Grand Prix ufundowane przez burmistrza Zwolenia zdobyli najlepsi z najlepszych: zespoły Arabesqua i Etiuda z Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu.
– Gratuluję wszystkim tancerzom za ich ogromną pasję i wysiłek włożony w przygotowania. Jesteście prawdziwymi ambasadorami tańca, a Wasze występy inspirują. Szczególne brawa należą się zwycięzcom Grand Prix – dodał burmistrz Arkadiusz Sulima.
Nagrody i wyróżnienia
Obok Grand Prix wręczono wiele innych nagród. Specjalnym wyróżnieniem była maskotka konkursu, „Andrzejek”, ufundowana przez dyrektor Dom Kultury w Zwoleniu. Trafiła ona do zespołu Arabesqua Mini.
– To symbol naszej wdzięczności za pracę i zaangażowanie tancerzy oraz instruktorów – podkreśliła Natalia Anna Wieczerzyńska, dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu.
Zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski także wręczył swoją nagrodę. Docenił młodych artystów z zespołu „Rakietki” ze Szkoły Tańca Kosmos w Białobrzegach. – Cieszymy się, że tak utalentowana młodzież przyjeżdża do Zwolenia, by podzielić się swoją pasją. To dla nas wielka radość gościć tak wyjątkowe wydarzenie – powiedział Grzegorz Molendowski.
Starosta zwoleński Andrzej Skorek, również wsparł konkurs. Jego nagrodę otrzymał zespół „Mała Rewia Taneczna” z Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie – Wydarzenia takie jak ten konkurs pokazują, jak wiele można osiągnąć wspólnie, promując kulturę i talent – zaznaczył starosta.
Nagrody specjalne wręczyli także: Towarzystwo Miłośników Miasta Zwolenia, Stowarzyszenie Dziedzictwo i Rozwój w Zwoleniu, Firma Lobo Active oraz Fundacja Follow Me.
Sukcesy zwoleńskich tancerzy
Warto podkreślić, że młodzi tancerze z gminy Zwoleń osiągnęli liczne sukcesy, udowadniając, że ich talent i ciężka praca przynoszą znakomite rezultaty. W kategorii solistów klas I-III Julia Niezgoda zajęła drugie miejsce, natomiast Blanka Wolszczak i Rozalia Rurarz uplasowały się ex aequo na trzeciej pozycji. Wyróżnienia w tej grupie wiekowej otrzymały: Aleksandra Abramczuk, Aleksandra Talaga, Liliana Grzywacz, Lena Łęcka oraz Maja Sobieszek. W kategorii solistów klas IV-VI na najwyższym podium stanęła Iga Molendowska, a wyróżnienia powędrowały do Hanny Śledzińskiej, Kai Mordzińskiej, Larysy Cywki, Gabrieli Chołuj, Natalii Pękalskiej i Adrianny Sałek.
W starszej grupie wiekowej, obejmującej klasy VII, VIII oraz szkoły ponadpodstawowe, Lilianna Rurarz zdobyła drugie miejsce, a Wiktoria Wólczyńska trzecie. W rywalizacji duetów w kategorii klas IV-VI na podium znalazły się Iga Molendowska i Hanna Gregorczyk, zajmując trzecie miejsce. W kategorii duetów klas VII, VIII i szkół ponadpodstawowych na drugim miejscu uplasowały się dwa duety: Sandra Wolszczak i Aleksandra Wólczyńska oraz Nikola Choroś i Julia Solecka. Trzecie miejsca w tej kategorii zdobyły duety Martyna Kaca i Lena Galbarczyk oraz Lilianna Rurarz i Lena Łomińska.
W rywalizacji formacji tancerze z gminy Zwoleń również zaprezentowali wysoki poziom. W kategorii klas I-III trzecie miejsce zajęła formacja Janet Kids 1, a w kategorii klas IV-VI ich starsi koledzy - Janet Kids 2 również uplasowali się na trzeciej pozycji. W najstarszej grupie wiekowej formacja Flow zajęła drugie miejsce, wyróżniając się dynamiczną choreografią i świetnym zgraniem zespołu.
Wszystkie osiągnięcia tancerzy są efektem intensywnych treningów prowadzonych pod okiem Anety Adamiec, która jako instruktorka tańca Domu Kultury w Zwoleniu od lat wspiera młode talenty i pomaga im rozwijać pasję do tańca.
Patronat i partnerzy
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima oraz starosta zwoleński Andrzej Skorek. Partnerami byli zaś: Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miejskim w Zwoleniu.
Organizacja konkursu to zasługa pomysłodawczyni i koordynatorki Anety Adamiec, a sukces tego wydarzenia, to wspólna paca zespołu Domu Kultury w Zwoleniu.