Zakończyły się prace konserwatorsko-restauratorskie fragmentu zabytkowego muru okalającego teren kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. 29 listopada 2024 roku odbył się odbiór techniczny inwestycji, która dzięki wsparciu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków została zrealizowana niemal w całości ze środków zewnętrznych.
Zabytek w nowej odsłonie
Fragment zabytkowego muru, otaczającego kościół w Zwoleniu, przeszedł gruntowne prace konserwatorskie i restauratorskie. Wykonano je zgodnie z wytycznymi Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, co wymagało szczególnej precyzji i dbałości o detale. Zakres robót obejmował między innymi rozbiórkę zdegradowanych fragmentów, wykonanie nowego fundamentu, rekonstrukcję muru, wymurowanie nowych przypór, wymianę najbardziej zdegradowanych i naprawę mniej uszkodzonych cegieł oraz odtworzenie nakryw betonowych i fugowania między cegłami, a na koniec impregnację. Mur po wykonaniu robót budowlanych i prac konserwatorsko-restauratorskich, według wytycznych konserwatora zabytków, jest nadal pochylony. Stanowi to dodatkowy walor historyczny odrestaurowanego obiektu.
Finansowanie inwestycji
Prace kosztowały 488 tys. 925 zł, z czego aż 98% kwoty pokryte zostało ze środków pozyskanych przez samorząd gminy Zwoleń z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Z własnego budżetu gmina przeznaczyła jedynie 2% wartości inwestycji, a całość kwoty przekazała w formie dotacji na rzecz parafii, która zajęła się realizacją zadania. – To przykład skutecznej współpracy i efektywnego wykorzystania środków zewnętrznych. Dzięki tej inwestycji nie tylko zabezpieczamy dziedzictwo historyczne, ale także podnosimy walory estetyczne ważnego miejsca w Zwoleniu – podkreślił burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.
Symboliczne znaczenie inwestycji
Wykonawcą zadania było Przedsiębiorstwo Kamieniarsko-Usługowe POMAR z Daleszyc, które specjalizuje się w renowacji zabytków. – Mur odzyskał swoją pierwotną świetność i przez kolejne lata będzie świadectwem historii tego miejsca – powiedział zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski.
Zakończony projekt jest kolejnym krokiem w zachowaniu dziedzictwa kulturowego Zwolenia. – Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z założeniami projektu i harmonogramem. Warto tu podkreślić zaangażowanie proboszcza parafii ks. kan. dr Piotra Walkiewicza w realizację tej inwestycji - powiedział Piotr Wajs, kierownik referatu rozwoju gospodarczego Urzędu Miejskiego w Zwoleniu.
Prace przy murze, choć wymagające, pokazują, że dzięki determinacji i zaangażowaniu wielu osób, można skutecznie chronić historyczne obiekty.