Działania samorządu gminy Zwoleń zmierzające do realizacji zadania polegającego na budowie pierwszej w regionie ścieżki dydaktyczno-ekologicznej wzdłuż rzeki Zwolenki nabierają tempa. W planach oprócz deptaka spacerowego jest także zagospodarowanie terenu nad zalewem, budowa tarasów widokowych, altany z kręgiem ogniskowym, kortu tenisowego, pola biwakowego wraz z domkami kampingowymi oraz parku linowego. Powstał już projekt koncepcyjny, a niebawem rozpocznie się tworzenie pełnej dokumentacji projektowej, która nada inwestycji ostateczny kształt. Samorząd już stara się o dofinansowanie dla tego zadania.
Od pomysłu po działanie
Utworzenie ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej to pomysł burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimy. - Kandydując na stanowisko burmistrza Zwolenia bardzo dużo rozmawiałem z mieszkańcami i poznawałem ich potrzeby. Często wskazywali na brak atrakcji i miejsc do spędzania wolnego czasu w gminie Zwoleń. Wtedy zrodził się w mojej głowie pomysł utworzenia ścieżki z różnorodną infrastrukturą, która wypełniłaby tę lukę. Dziś nadajemy realizacji tego pomysłu realne tempo, choć zdajemy sobie sprawę, że droga będzie długa i być może prowadzona etapami. Na tę chwilę powstała koncepcja inwestycji, a przed nami utworzenie pełnej dokumentacji projektowej oraz intensywne starania o dofinansowania zewnętrzne, na które mocno liczymy – mówi burmistrz Arkadiusz Sulima.
Warto podkreślić, że samorząd gminy Zwoleń jest coraz bardziej skuteczny w swoich działaniach na rzecz rozwoju miejsc do rekreacji i wypoczynku na tym terenie. Pozyskał już ogromne dofinansowanie na przebudowę stadionu miejskiego w Zwoleniu na kwotę blisko 6 milionów złotych. Prace budowlane ruszą lada dzień. Jeszcze w tym roku powstanie też wyczekiwane przez mieszkańców miejsce wypoczynkowe przy zwoleńskim Orliku, czyli nowoczesna altana z grillami. Na realizację tej inwestycji również pozyskano znaczące dofinansowanie zewnętrzne.
Atrakcja w skali regionu i miejsce do wypoczynku
Ścieżka dydaktyczno-ekologiczna w Zwoleniu będzie pierwszą tego typu atrakcją w regionie. Innowacja będzie polegała na zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych. We wstępnych planach jest utworzenie tu między innymi „kamperingu”, którego dotychczas nie ma ani w Zwoleniu, ani w sąsiednich powiatach. - Jako samorząd chcemy podejmować kolejne śmiałe inwestycje i mocno stawiać na sukcesywny rozwój Zwolenia. Mamy tu przecież wspaniały potencjał turystyczny w postaci poety Jana Kochanowskiego. Miasto odwiedza wielu turystów, uważam więc, że należy to wykorzystać. Ale ścieżka dydaktyczno-ekologiczna ma być nie tylko wspaniałym dopełnieniem infrastruktury turystycznej. Przede wszystkim ma spełniać rolę miejsca do spędzania wolnego czasu dla mieszkańców. Deptak z dala od ulicznego zgiełku, wśród przyrody będzie doskonały do rodzinnych spacerów, jak również uprawiania nordic walking czy biegów, bo przecież coraz więcej osób stawia na te sporty – podkreśla Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.
Kampering, park linowy i wiele innych elementów ścieżki
Według wstępnych planów ścieżka dydaktyczno-ekologiczna będzie miała około trzy kilometry długości. Ma prowadzić od ul. Bulwar Spacerowy, ze specjalnie wyznaczonego w tym celu terenu, dalej przez obszar zieleni obok zabytkowego kościoła przy ul Kardynała Wyszyńskiego oraz wzdłuż rzeki Zwolenki w terenie naturalnej zieleni, który obecnie jest mało dostępny. Deptak sięgnie aż do parku w Strykowicach Górnych położonym nad zalewem przy ul. Sportowej w Zwoleniu. Inwestycja według opracowanych planów koncepcyjnych przewiduje budowę kilku tarasów widokowych, kortu tenisowego, pola biwakowego, domków kampingowych w miejscu istniejących starych domków nad zalewem, altany z kręgiem ogniskowym i urządzenie kamperingu. Nie lada atrakcją ma być park linowy z podziałem na strefy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ostateczny kształt inwestycji będzie jednak znany dopiero po opracowaniu projektu technicznego.
Prace samorządu zmierzające do budowy ścieżki są obecnie na etapie przygotowywania postepowania przetargowego dla wykonawców pełnej dokumentacji projektowej i intensywnych starań o dofinansowania zewnętrzne na realizację tej inwestycji.