Obchody 46. Imienin Pana Jana w Zwoleniu, przypadające w jubileuszowym roku 600-lecia nadania praw miejskich, rozpoczęły się w niezwykle uroczysty sposób. Mieszkańcy oraz goście mieli okazję uczestniczyć w wernisażu unikatowej wystawy litewskiego artysty Mariusza Jonutisa, wysłuchać pełnego emocji koncertu z udziałem znakomitych wykonawców polskiej sceny oraz wziąć udział w potańcówce. Zwoleń po raz kolejny pokazał, że potrafi świętować z klasą, łącząc głęboką refleksję nad dziedzictwem Jana Kochanowskiego z radością wspólnej zabawy.
Tegoroczne obchody Imienin Pana Jana były wyjątkowe z okazji pięknego jubileuszu miasta. – Jubileusz 600-lecia miasta Zwolenia to dla nas nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim okazja do wspólnego przeżywania naszej historii, kultury i tradycji. Cieszę się, że Imieniny Pana Jana po raz kolejny stały się przestrzenią, w której spotykają się sztuka, muzyka, wspomnienie o Janie Kochanowskim i radość mieszkańców. Zwoleń ma w sobie ogromny potencjał oraz serce i właśnie to serce widać w każdym z tych wydarzeń. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację i uczestnictwo, to święto naprawdę tworzymy razem – powiedział burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.
Ilustracje do „Fraszek” – litewska perspektywa na polskiego poetę
Obchody 46. Imienin Pana Jana, wpisujące się w jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Zwoleniowi, zainaugurowało wydarzenie kulturalne najwyższej próby.
20 czerwca w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu odbył się wernisaż wystawy „Jonutis/Kochanowski. Ilustracje do 'Fraszek’”. Zebranych gości przywitała dyrektor placówki Katarzyna Madejska, podkreślając wyjątkowy charakter prezentowanej kolekcji oraz znaczenie Jana Kochanowskiego jako symbolu tożsamości literackiej i kulturowej miasta.
Na ekspozycji zaprezentowano 22 oryginalne ilustracje autorstwa Mariusza Jonutisa, które powstały do pierwszego pełnego przekładu „Fraszek” Jana Kochanowskiego na język litewski – „Fraszki / Niekai”. Publikacja ta została wyróżniona w 2024 roku podczas Wileńskich Targów Książki nagrodą Ministerstwa Kultury Litwy za najpiękniejszą książkę w kategorii literatury pięknej i eseistyki. Wystawa, zorganizowana w ramach jubileuszu miasta, spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz miłośników sztuki.
„Perły Muzyki Rozrywkowej” – wzruszający koncert w Kinie Świt
Wieczorem tego samego dnia zwoleńska publiczność spotkała się w Kinie Świt na koncercie zatytułowanym „Perły Muzyki Rozrywkowej”, który odbył się w ramach XXII Wieczoru Poezji „Janowi Kochanowskiemu – my współcześni”.
Wydarzenie otworzyli gospodarze uroczystości: burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima oraz dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu Natalia Anna Wieczerzyńska.
Na scenie pojawili się znakomici artyści: Jacek Wójcicki, Dariusz Kordek, Mateusz Mijal, Anna Sokołowska-Alabrudzińska, Maciej Nieć oraz Łukasz Lech.
Publiczność mogła usłyszeć największe przeboje muzyki rozrywkowej i porywające aranżacje, które stworzyły niezwykle emocjonalną atmosferę. Koncert zakończył się owacjami na stojąco, a artyści wracali na scenę kilkukrotnie, bisując na prośbę widzów.
Taniec dla Zwolenia – „600 Tancerzy na 600-lecie”
Świętowanie Imienin Pana Jana przeniosło się następnego dnia nad zwoleński zalew, gdzie 21 czerwca zorganizowano wyjątkowe wydarzenie pod hasłem „600 Tancerzy na 600-lecie Zwolenia”.
Wieczór był potańcówką na dechach przy dźwiękach Kapeli Stąporkowskiej, która porwała uczestników do tańca tradycyjnymi melodiami z regionu.
Magiczna sceneria, ciepła atmosfera i radosna zabawa połączyły pokolenia – w rytm muzyki bawili się zarówno seniorzy, jak i młodzież.
Rowerowy akcent na początek obchodów
Warto dodać, że na kilka dni przed oficjalnym rozpoczęciem obchodów, 14 czerwca, odbył się XI Rajd Rowerowy „Szlakiem Kochanowskich”, który symbolicznie otworzył tegoroczne Imieniny Pana Jana.
Trasa prowadziła przez najważniejsze miejsca związane z życiem i twórczością Jana Kochanowskiego: Zwoleń, Sycynę i Czarnolas. Uczestnikom dopisywały dobre humory, a meta rajdu była okazją do wspólnego ogniska i poczęstunku. Każdy z rowerzystów otrzymał pamiątkowy dyplom, który wręczył osobiście burmistrz Arkadiusz Sulima, dziękując za zaangażowanie i wspólne rozpoczęcie świętowania 600-lecia miasta.