Wręczenie nagród w konkursie „Historia w mojej rodzinie: BOHATER”, otwarcie wystawy „Oblicze Boga. Ikony ks. Stanisława Drąga” w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu oraz odsłonięcie Galerii Burmistrzów Zwolenia w tutejszym Urzędzie Miejskim – tegoroczne obchody jubileuszu miasta Zwoleń ze względu na pandemię koronawirusa były wyjątkowo kameralne.
Niezwykli bohaterowie uwiecznieni na papierze
Pandemia koronawirusa nie odpuszcza, co oznacza, że organizowanie wydarzeń z udziałem większej publiczności nadal nie jest możliwe. Dlatego 596. rocznica nadania prawa miejskiego Zwoleniowi wyglądała inaczej niż dotychczasowe obchody. Tym razem jubileusz został uczczony rozdaniem nagród w konkursie plastycznym „Historia w mojej rodzinie: BOHATER”. Patronat honorowy nad konkursem objął burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima oraz starosta zwoleński Stefan Bernaciak. – Tematem konkursu był bohater w rodzinie i uważam, że to strzał w dziesiątkę. Każdy ma wśród swoich bliskich kogoś, kogo z różnych względów może nazwać bohaterem. Liczę na to, że konkurs na stałe wpisze się w jubileuszowe obchody miasta Zwoleń – powiedział burmistrz Arkadiusz Sulima.
Po części oficjalnej przyszedł czas na rozdanie nagród laureatom konkursu.
Prace plastyczne były oceniane w dwóch kategoriach: kolaż i infografika. W pierwszej zwyciężyła Maja Ciecieląg z kl. VI PSP w Zwoleniu. Wyróżnienie otrzymała Roma Łupina z kl. VI PSP w Zwoleniu. W kategorii „infografika” pierwsze miejsce zdobył Kamil Papis z kl. VIII PSP w Przyłęku. Wyróżnienie powędrowało do Bartosza Kacperskiego z kl. VI PSP w Grabowie nad Wisłą. Na nagrodzonych i wyróżnionych pracach młodzi autorzy przedstawili zarówno bohaterów z minionych lat, tych którzy walczyli o Polskę, jak i współczesne osoby.
Piękna wystawa
W ramach jubileuszu miasta odbył się także wernisaż wystawy księdza Stanisława Drąga pod tytułem „Oblicze Boga”.
Zaprezentowano tu ikony, do których napisania zainspirowała autora sztuka i tradycja prawosławia. Twórczość księdza przenosi widza w niesamowity klimat cerkwi. Wystawę można oglądać w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu od wtorku do soboty w godzinach 9.00-15.00. Jak podkreśla dyrektor placówki Katarzyna Madejska, warto znaleźć chwilę, by pozwolić sobie na ciszę i refleksję w tak niezwykłej scenerii.
Odsłonięcie Galerii Burmistrzów
Ostatnią częścią uroczystości jubileuszowych Zwolenia było odsłonięcie Galerii Burmistrzów, czyli dotychczasowych włodarzy miasta: Mariana Krawczyka, Jana Pęksyka, Zbigniewa Buczmy oraz Bogusławy Jaworskiej.
Oficjalnego odsłonięcia galerii dokonali: Bogusława Jaworksa oraz Marian Krawczyk.
Na korytarzu Urzędu Miejskiego w Zwoleniu znalazły się ich zdjęcia. – Zwoleń na przestrzeni lat bardzo się zmieniał i piękniał. Swój wkład w rozwój miasta miał każdy z jego włodarzy i każdy z nich wpisał się w lokalną historię. Stworzyli oni grunt, na którym ja mogę dziś realizować ważne dla mieszkańców zadania i inwestycje. Dlatego uznałem, że dobrym podziękowaniem za ich pracę na rzecz lokalnej społeczności i zaangażowanie w sprawy społeczne będzie galeria, która zagości tu na stałe – powiedział burmistrz Arkadiusz Sulima.
Obchody 596. rocznicy nadania prawa miejskiego Zwoleniowi zakończyły się w niedzielę 21 lutego wspólnym świętowaniem na Placu Kochanowskiego roczku profilu społecznościowego „Spacerkiem po Zwoleniu”.
Święczkę na urodzinowym torciku ufundowanym przez samorząd Gminy Zwoleń zdmuchnął najmłodszy uczestnik wydarzenia - 3 letni Adaś.