6 czerwca 2025 roku w Podborku odbyły się uroczystości upamiętniające męczeńską śmierć mieszkańców wsi i parafii Jasieniec, brutalnie zamordowanych przez hitlerowców w 1943 roku. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządu gminy Zwoleń: burmistrz Arkadiusz Sulima, jego zastępca Grzegorz Molendowski oraz sekretarz gminy Mirosław Chołuj, którzy oddali hołd ofiarom, składając wiązankę kwiatów i zapalając znicz.
W hołdzie zamordowanym mieszkańcom
Podczas uroczystości przy pomniku w Podborku uczczono pamięć ofiar tragicznych wydarzeń sprzed 82 lat. W czerwcu 1943 roku hitlerowcy zamordowali czternaście osób – jedenaście z nich, w tym dwoje małych dzieci, spalono żywcem w zamkniętym domu, a trzy kolejne osoby powiązane z ruchem oporu zostały rozstrzelane.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, w tym powiatu zwoleńskiego, mieszkańcy, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Baryczy, sołtysi oraz radni.
W imieniu gminy Zwoleń wiązankę kwiatów złożyli: burmistrz Arkadiusz Sulima, zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski oraz sekretarz gminy Mirosław Chołuj.
Wartości, o których trzeba pamiętać
Burmistrz Arkadiusz Sulima podkreślił, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy oddali życie za wolność.
– Ta tragedia przypomina nam, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Jest owocem poświęcenia, odwagi i miłości do Ojczyzny. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za naszą przyszłość i przekazywać te wartości kolejnym pokoleniom – powiedział burmistrz Arkadiusz Sulima.
Podziękował również Publicznej Szkole Podstawowej w Baryczy za przygotowanie wzruszającej uroczystości, doceniając wkład młodego pokolenia w pielęgnowanie pamięci historycznej.
Wspólna zaduma i wdzięczność
Podczas uroczystości wybrzmiały słowa wdzięczności wobec wszystkich, którzy swoją obecnością oddali hołd poległym. – Pamięć o przeszłości buduje naszą lokalną tożsamość i uczy odpowiedzialności za przyszłość. Dzisiejsze spotkanie to wyraz szacunku, który jesteśmy winni tym, którzy walczyli o wolność – podsumował zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski.