Projekt pt. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej - Domu Kultury w Zwoleniu z instalacjami OZE” realizowany w ramach umowy z Województwem Mazowieckim Nr: RPMA.04.02.00-14-i284/20-01, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Całkowita wartość projektu (umowa z Wykonawcą) – na kwotę 1 844 424,75 zł, dofinansowanie – 904 925,48 zł.
Dom Kultury w Zwoleniu zupełnie zmieni swoje oblicze. Budynek przejdzie kompleksową modernizację energetyczną. Zyska między innymi nowe okna, drzwi, elewację, pompy ciepła, a także fotowoltaikę. Przebudowane będą też schody wejściowe i zamontowana winda dla osób niepełnosprawnych. Samorząd gminy Zwoleń pozyskał na ten cel ponad 900 tysięcy złotych dofinansowania zewnętrznego. 12 sierpnia wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima podpisali w tej sprawie wiążącą umowę.
Jest umowa i wielka radość
Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego gmina Zwoleń otrzyma ponad 900 tysięcy złotych unijnego wsparcia. Środki zostały przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 i zostaną przeznaczone na gruntowną modernizację energetyczną Domu Kultury w Zwoleniu.
12 sierpnia w Urzędzie Miasta w Zwoleniu została podpisana w tej sprawie umowa, którą sygnowali: wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.
Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima podpisał także symboliczny czek na realizację zadania.
– Do gminy Zwoleń trafią środki, które zostaną bardzo dobrze spożytkowane. Oprócz modernizacji energetycznej budynku Domu Kultury zostaną też przeprowadzone tu bardzo potrzebne prace budowlane. Każdy kto odwiedza placówkę wie, że niektóre z jej elementów są mocno zniszczone, jak na przykład schody przy głównym wejściu do budynku od strony ulicy. Prace modernizacyjne są więc niezbędne, aby poprawić stan techniczny obiektu i przywrócić należną ośrodkowi kultury świetność. Dziękujemy Zarządowi Województwa z marszałkiem Adamem Struzikiem i wicemarszałkiem Rafałem Rajkowskim na czele za tak ogromne wsparcie finansowe dla tej inwestycji – mówił burmistrz Arkadiusz Sulima.
Wicemarszałek Rafał Rajkowski podkreślał, że potrzeby lokalnych społeczności są bardzo ważne, a kultura to obszar, o który należy szczególnie dbać. – Prężnie działający Dom Kultury w Zwoleniu zasługuje na piękny i komfortowy obiekt do prowadzenia swojej działalności – podkreślał wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Zadowolenia ze zbliżającej się inwestycji nie kryła dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu Natalia Anna Wieczerzyńska. – Nasza placówka to cała rzesza artystów i uzdolnionych ludzi, którzy kształcą się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i zdobywają liczne krajowe i międzynarodowe sukcesy. Dom Kultury jest także miejscem ciekawych zajęć i wydarzeń organizowanych dla lokalnej społeczności, dlatego cieszy nas, że gruntowny remont nada budynkowi zupełnie nowy blask – powiedziała dyrektor Natalia Anna Wieczerzyńska.
Szeroki zakres prac
Inwestycja będzie miała duży rozmach. W przygotowanej dokumentacji projektowej przewidziano wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, ocieplenie budynku styropianem i położenie nowych tynków. Schody główne wejściowe zostaną wymienione i wyłożone gresem. Pojawią się tu też nowe balustrady. Będą również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. - Od strony dziedzińca budynku zostanie zamontowana zewnętrzna platforma pionowa do transportu osób niepełnosprawnych - poinformował Piotr Wajs, kierownik referatu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu. - Ciekawym elementem uwzględnionym w projekcie jest także fasada szklana na części elewacji frontowej. Będzie ona nawiązywała do staromiejskiej zabudowy Zwolenia i fasady szklanej budynku Urzędu Miejskiego w Zwoleniu. Zmiany te były konsultowane z konserwatorem zabytków, ponieważ budynek Domu Kultury znajduje się pod jego ścisłą kontrolą – dodał kierownik Piotr Wajs.
Wykonane zostanie też zejście do kotłowni i piwnic ze schodami i murem oporowym od strony dziedzińca oraz taras z wyjściem z budynku. Powiększone zostaną stropodachy nad piwnicami. Nad wejściem głównym i wejściami do piwnicy oraz kotłowni zamontowane zostaną daszki. W planach jest wymiana obróbki blacharskiej, rynien i rur spustowych. Odtworzona będzie instalacja odgromowa, wymienione oprawy oświetleniowe wewnętrzne na ledowe, zamontowana instalacja fotowoltaiki o mocy 30KW i pompy ciepła o mocy 11KW. Zmodernizowana zostanie kotłownia gazowa, gdzie położone będą tynki, okładziny ścian i posadzki. W planach jest wymiana kotłów i grzejników centralnego ogrzewania. Zbyt niskie balustrady zewnętrzne zostaną zdemontowane, a w ich miejsce pojawią się nowe ze stali nierdzewnej. Wokół budynku położona będzie opaska z kostki brukowej, a tynki zewnętrzne zostaną pomalowane.
Niebawem zostanie ogłoszony przetarg dla wykonawców zadania, a po jego rozstrzygnięciu ruszą prace budowlane.