29 sierpnia w Zwoleniu miało miejsce coroczne święto plonów. Ze względu na pandemię uczczono je w nieco skromniejszy sposób niż zwykle. Nad zwoleńskim zalewem odbył się Koncert Dożynkowy pod hasłem „Dziękujemy Rolnikom”. Mieszkańcy Paciorkowej Woli Nowej przygotowali z tej okazji piękny wieniec gminno-parafialny, który przypominał podczas uroczystej mszy świętej o ciężkiej i pełnej poświęcenia pracy rolników.
Uroczysta msza z pięknym wieńcem
Dożynki zainaugurowała uroczysta msza święta odprawiona w intencji rolników w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Koncelebrował ją proboszcz parafii, ksiądz Bernard Kasprzycki, a zabrani dziękowali za plony i modlili się o zdrowie rolników i obfite plony w kolejnych latach.
Podczas mszy zostały poświęcone i pobłogosławione przyniesione przez rolników wieńce, chleby oraz dary ziemi. Gminę Zwoleń reprezentował tradycyjny wieniec dożynkowy wykonany przez mieszkańców sołectwa Paciorkowa Wola. Był on wypleciony w tradycyjny sposób, z tegorocznych zbóż.
– Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Święto to wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach. Dziękuję mieszkańcom sołectwa Paciorkowa Wola Nowa na czele z panią sołtys Marzeną Furgą za przygotowanie pięknego wieńca gminno-parafialnego. Raz jeszcze składam wszystkim rolnikom najserdeczniejsze wyrazy szacunku i uznania za całoroczną, bardzo ciężką oraz pełną poświęcenia i wyrzeczeń pracę oraz wysiłek służący dobru nas wszystkich – powiedział Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.
Tradycyjny obrzęd dożynkowy
Dalsza część uroczystości miała miejsce przy ul. Sportowej w Zwoleniu. Zgodnie z tradycją nie mogło zabraknąć przemarszu korowodu dożynkowego. Poprowadził go Zespół Ludowy „Kazanowianki znad Iłżanki” z gminy Kazanów. Tuż za nim podążali starostowie powiatowi dożynek: Agnieszka Kosmala z gminy Zwoleń i Grzegorz Kowalczyk z gminy Policzna. Za nimi kroczyła delegacja Koła Gospodyń wiejskich z Łaguszowa z gminy Przyłęk niosąca powiatowo-gminny wieniec dożynkowy. Następne szły delegacje chlebowe, w tym starostowie dożynkowi z gminy Zwoleń: Martyna Wnuk i Dominik Wnuk z miejscowości Jasieniec Soleckim, którzy nieśli chleb wypieczony z tegorocznych zbóż przez piekarnię Tomasza Makucha ze Zwolenia. Miejsce za nimi zajęli gospodarze dożynek, w tym burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima oraz zastępca burmistrza Zwolenia Grzegorz Molendowski.
Po przejściu korowodu dożynkowego i uroczystym powitaniu miała miejsce najważniejsza i bardzo podniosła chwila święta plonów - uroczyste przekazanie chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż. Na ręce wicestarosty złożyli go starostowie dożynek powiatowych. Następnie delegacje z poszczególnych gmin przekazały dożynkowe chleby swoim gospodarzom.
Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima chleb dożynkowy, będący tegorocznym dziękczynieniem otrzymał z rąk Starostów Gminnych: Martyny i Dominika Wnuk.
Podziękowania dla rolników
Jak przystało na święto plonów, nie mogło zabraknąć podziękowań i morza życzeń dla rolników oraz okolicznościowych przemówień. Jako pierwszy do zebranych zwrócił się wicestarosta powiatu zwoleńskiego Waldemar Urbański. Do podziękowań dla rolników dołączyli także: sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz oraz poseł na sejm Anna Kwiecień, którzy życzyli im wytrwałości, niegasnącej determinacji w ich ciężkiej pracy i zrozumienia społecznego.
Część artystyczna
Po części oficjalnej rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu członków Zespołu Ludowego „Kazanowianki znad Iłżanki”.
Był to montaż słowno-muzyczny będący opowieścią o żniwach, zaprezentowany według scenariusza kierowniczki zespołu Beaty Przepiórki.
Przed godziną 20.00 rozpoczął się koncert zespołu cygańskiego „Romanca”. Po nim na scenę wkroczyła gwiazda wieczoru – zespół „Top Girls”. Wokalistki porwały zebranych do wspólnej, szalonej zabawy przy dźwiękach ich największych hitów.
Warto dodać, że podczas dożynek prowadzona była akcja promocji szczepień przeciw Covid-19. Przy specjalnie stworzonym do tego celu stoisku rozdawane były ulotki informacyjne i gadżety. Zainteresowani mogli zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi szczepień.