Różnorodne zajęcia i warsztaty, spotkania z ekspertami, wycieczki krajoznawcze, wizyty w muzeum, kinie, teatrze i bibliotece, spacery nordic walking, fizjoterapia, opieka psychologa i pielęgniarki, a nawet alpakoterapia – Dzienny Dom Senior+ w Zwoleniu prężnie działa i zachęca seniorów do aktywności.
5 maja tego roku po długim lockdownie wprowadzonym w związku z pandemią koronawirusa, Dzienny Dom Senior+ w Zwoleniu mógł powrócić do działalności stacjonarnej. – Czas lockdownu był bardzo trudny dla osób starszych, szczególnie tych mieszkających samotnie. Dlatego zajęcia w ramach działalności Dziennego Domu Senior+ w Zwoleniu odbywały się online. Opiekunowie byli też w stałym kontakcie z pensjonariuszami, gotowi nieść wsparcie i pomoc w razie potrzeby. Cieszę się, że seniorzy mogli w maju powrócić do zajęć stacjonarnych, ponieważ nic nie zastąpi spotkań i rozmów na żywo. Otrzymują tu szeroką ofertę zajęć integracyjnych, poprawiających pamięć i koncentrację, a także kulturalnych i oświatowych. Jest też fizjoterapia i opieka psychologa. Zachęcam do zapoznania się z ofertą Domu Seniora, bo jesień życia nie musi być samotna i pozbawiona radości – podkreśla Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.
Radosny powrót do zajęć stacjonarnych
Jak informuje kierownik zwoleńskiego Domu Seniora Krzysztof Molenda, pensjonariusze bardzo chętnie powrócili do zajęć stacjonarnych w placówce. – Na początku seniorzy postanowili uporządkować przestrzeń wokół budynku. Wraz ze stażystkami, które utrzymywały z nimi stały kontakt podczas lockdownu, postanowili posadzić kwiaty i młode drzewka. Była to wspaniała integracja międzypokoleniowa. Następnie z wielką radością powróciliśmy do zajęć, które są dla nich już znane i lubiane – mówi kierownik Krzysztof Molenda.
Ciągle aktywni
Wraz z nadejściem ciepłych dni seniorzy udali się na wycieczkę rowerową do farmy alpak „Alpakarnia Przystań-Tu”. Spotkanie z tymi przemiłymi zwierzętami zaowocowało nawiązaniem współpracy z Fundacją ProCivitasBono w realizacji projektu „Zrozumieć innych, odnaleźć siebie – integracja międzypokoleniowa seniorów”. W jego ramach podopieczni Domu Seniora w Zwoleniu wzięli udział w dedykowanej dla nich alpakoterapii.
Oprócz wypraw rowerowych seniorzy uczestniczą też w wycieczkach krajoznawczych. W czerwcu zwiedzali Nałęczów, Lublin oraz Królewskie źródła w Kozienicach. We wrześniu natomiast udali się do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego. Podopieczni Domu Seniora spędzają też czas na spacerach z kijami nordic walking i chodzą na grzybobranie.
Z kulturą za pan brat
Dom Seniora w Zwoleniu to nie tylko pobudzanie sprawności fizycznej, ale także intelektualnej. Podopieczni biorą udział w licznych akcjach kulturalnych. We wrześniu udali się na koncert muzyczny do zwoleńskiego Kina Świt oraz do radomskiego teatru, gdzie obejrzeli sztukę „Pomoc domowa”. Seniorzy odwiedzają też Miejsko-Gminą Bibliotekę Publiczną, gdzie uczestniczą w krótkich wykładach zachęcających do czytelnictwa. Troje podopiecznych wzięło udział w miejskim Narodowym Czytaniu. Odrębna akcja została zorganizowana także w budynku Domu Seniora. W każdy czwartek w placówce ma miejsce „Kino Seniora”. Wyświetlane są filmy z serii „Polska z góry”, które zabierają widzów w wirtualną podróż po naszym urokliwym państwie.
Dbają o zdrowie
Kluczem do długowieczności jest dobre zdrowie. W Domu Seniora w Zwoleniu zapewniono podopiecznym codzienną, trzygodzinną fizjoterapię ze specjalistką z tej dziedziny. Seniorzy mogą korzystać z terapii według potrzeb. Placówkę regularnie odwiedza też pielęgniarka, która dokonuje pomiaru ciśnienia oraz cukru we krwi, a także saturacji. W razie potrzeby kieruje daną osobę na szczegółowe badania. Zadbano tu również o dobry stan psychiczny pensjonariuszy. Do ich dyspozycji jest psycholog, którzy oprócz indywidualnych porad prowadzi też zajęcia poprawiające pamięć i koncentrację. Nawiązano także współpracę z doktor Teresą Kacperczyk-Baran, która poprowadziła dwa wykłady prozdrowotne. W planach są kolejne, a seniorzy mogą też skorzystać z indywidualnych porad lekarskich. W odwiedzinach w Domu Seniora była również dietetyk Karolina Zapora. Opowiedziała zebranym o zdrowych nawykach żywieniowych, dietach i wykonała chętnym pomiar masy ciała wraz z parametrami towarzyszącymi. Po tej wizycie w Domu Seniora raz w tygodniu organizowany jest tak zwany „owocowy dzień”.
Rozwój i edukacja w każdym wieku
W zwoleńskim Domu Seniora mocno stawia się na podnoszenie kompetencji pensjonariuszy. Dzięki nawiązanej współpracy ze Stowarzyszeniem Dziedzictwo i Rozwój seniorzy wzięli udział w kursie komputerowym. Bardzo ciekawym spotkaniem był wykład historyczny poprowadzony przez Cezarego Imańskiego oraz warsztaty regionalne z Joanną Tęczą. W planach jest nauka podstaw języka angielskiego. Seniorzy bardzo chętnie uczestniczą również w regularnych zajęciach organizowanych w placówce. Są to warsztaty kulinarne, podczas których powstają prawdziwe pyszności. Odbywa się też terapia zajęciowa pod okiem wykwalifikowanego instruktora z tej dziedziny. Seniorzy wykonują wiele różnych prac, np. wiązanki na groby bliskich, czy stroiki świąteczne. Wykorzystują do tego różne materiały, często naturalne, które sami zbierają podczas spacerów.
Liczne akcje informacyjne
Jak podkreśla kierownik Krzysztof Molenda osoby starsze, szczególnie te samotne często mają problem z załatwianiem różnych spraw formalnych. Dlatego w Domu Seniora prowadzone są liczne akcje informacyjne. Nawiązano stałą współpracę z prawnikiem, który w przystępny sposób przekazuje seniorom wiedzę na tematy dotyczące aktów prawnych i odpowiada na indywidualne pytania. Dom Seniora odwiedzili też przedstawiciele ZUS-u, którzy zaproponowali garść informacji z zakresu uprawnień emerytalnych, czy składania zeznań podatkowych. Odbyła się również akcja informacyjna dotycząca spisu powszechnego.
Zwoleńskich seniorów odwiedzają także mundurowi. Policjanci opowiadali o bezpieczeństwie na drodze, ale nie tylko. Uczulali też na oszustwa na tak zwanego „wnuczka” i wiele innych. W planach jest wizyta strażaków, którzy opowiedzą o bezpieczeństwie w sezonie grzewczym, a także kurs pierwszej pomocy poprowadzony przez ratownika medycznego.
Wrażliwi na potrzeby innych
Seniorzy oprócz cyklicznych zajęć w placówce bardzo chętnie włączają się też w akcje charytatywne, między innymi poprzez zbieranie nakrętek. Udział w tego typu wydarzeniach uwrażliwia ich na potrzeby innych, a pomagając czują się potrzebni.
Rekrutacja trwa
Każdy, kto chciałby rozpocząć swoją przygodę włączając się w aktywną społeczność Dziennego Domu Senior+ w Zwoleniu nadal może się zgłaszać. Szczegółowe informacje dostępne są pod nr tel.: 48 6762330, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zwoleniu przy Placu Kochanowskiego 1 oraz w siedzibie Dziennego Domu Senior+ przy ulicy Wojska Polskiego 78 w Zwoleniu.