Cztery miliony złotych – taka kwota pieniędzy z zewnątrz popłynie do gminy Zwoleń na dofinansowanie projektu pt. „Budowa kompleksowej infrastruktury turystycznej - ścieżki dydaktyczno-ekologicznej z tarasami widokowymi nad „Zwolenką”. Dzięki tym środkom zostanie wybudowana innowacyjna w regionie ścieżka, czyli ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż rzeki wraz z drewnianymi pomostami, tarasami widokowymi i strefami aktywności fizycznej. Zagospodarowany będzie dziewiczy teren zieleni nad Zwolenką, który zupełnie zmieni swoje oblicze i zdecydowanie zyska na atrakcyjności, zwłaszcza te miejsca, gdzie ze względu na warunki przyrodnicze, człowiek nie miał dostępu.
Powstał plan, jest dofinansowanie, będzie działanie!
Budowa ścieżki dydaktyczno-ekologicznej to jeden z punktów programu wyborczego burmistrza Arkadiusza Sulimy. – Dokładam wszelkich starań, aby sukcesywnie, krok po kroku realizować punkty z mojego programu wyborczego. Stawiam to sobie za punkt honoru i powinność wobec mieszkańców, którzy obdarzyli mnie ogromnym zaufaniem, a ja robię wszystko, żeby ich nie zawieść. Wywiązałem się już z wielu obietnic wyborczych, a obecnie przyszedł czas na realizację kolejnej. Ogromnie cieszę się, że następny duży projekt, jaki założyłem w programie otrzymał właśnie zielone światło w postaci bardzo dużego dofinansowania zewnętrznego. Do gminy Zwoleń popłynie aż cztery miliony złotych wsparcia na budowę innowacyjnej w regionie ścieżki dydaktyczno-ekologicznej oraz zagospodarowania terenu wokół zwoleńskiego zalewu. Będzie to krok milowy w rozwoju miejscowej turystyki i rekreacji – podkreśla burmistrz Arkadiusz Sulima.
Środki na realizację zadania w kwocie czterech milionów złotych zostały przyznane w ramach Instrumentu Wsparcia Zadań Ważnych dla Równomiernego Rozwoju. – Dziękuję marszałkowi województwa mazowieckiego Adamowi Struzikowi oraz wicemarszałkowi Rafałowi Rajkowskiemu za to, że po raz kolejny dostrzegli potencjał naszych lokalnych pomysłów i zechcieli je wesprzeć. Z pewnością będzie to z ogromną korzyścią dla mieszkańców Zwolenia i okolic – zapewnia burmistrz Arkadiusz Sulima.
Mieszkańcy czekają na takie miejsce
Jak podkreślają samorządcy, miasto Zwoleń ma bardzo duży potencjał turystyczno-rekreacyjny. Stawiając na rozwój tego obszaru, jednocześnie inwestuje się w przyszły rozwój gospodarczy miejscowości. - Jako samorząd chcemy podejmować kolejne śmiałe inwestycje i mocno stawiać na sukcesywny rozwój Zwolenia. Mamy tu wspaniały potencjał turystyczny w postaci poety Jana Kochanowskiego i przyrodniczo atrakcyjnych miejsc. Są to parki, rzeka Zwolenka, czy zalew. Miasto odwiedza wielu turystów, uważam więc, że należy to wykorzystać. Warto jednak podkreślić, że ścieżka dydaktyczno-ekologiczna będzie nie tylko atrakcją turystyczną, ale przede wszystkim miejscem do spędzania wolnego czasu dla mieszkańców, z dala od ulicznego zgiełku. Budowa deptaka, czyli bulwarów spacerowych wraz z infrastrukturą daje nam ogromne możliwości, aby stworzyć tu przyjazne miejsce do odpoczynku dla całych rodzin i pole do aktywności dla miłośników rekreacji – podkreśla burmistrz Arkadiusz Sulima.
Już powstaje projekt
Pełna dokumentacja projektowa dla ścieżki dydaktyczno-ekologicznej już powstaje. Opracuje ją firma MW DESIGN Monika Wojcieszak z Radomia. W skład projektu wejdzie ścieżka pieszo-rowerowa o długości blisko dwóch kilometrów i szerokości trzech metrów z nawierzchnią utwardzoną i drewnianymi pomostami. Mają tu też powstać strefy aktywności fizycznej z wygodnymi dojściami i zejściami z głównych dróg. Firma wykona również projekt zagospodarowania trasy ścieżki, budowy tarasów widokowych i tablic informacyjno-edukacyjnych o walorach ekologicznych i turystycznych. Według wstępnych planów założonych dla pierwszego etapu inwestycji, początek ścieżki będzie przebiegał od ul. 11-go Listopada do ul. Perzyny i ul. Kardynała Wyszyńskiego przy parkingu koło kościoła, a następnie do ul. Słowackiego. Dalej ścieżka będzie wiodła w dwóch kierunkach: wzdłuż rzeki Zwolenki do Alei Jana Pawła II oraz w odwrotnym kierunku, do stadionu miejskiego przy ul. Chopina. Projekt wraz z pozwoleniem na budowę ma być gotowy do 17 grudnia tego roku.
Drugi etap inwestycji ma być prowadzony w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. W jego ramach zaplanowane jest poprowadzenie ścieżki aż do parku w Strykowicach Górnych położonego nad zalewem przy ul. Sportowej w Zwoleniu. Przewiduje się także zagospodarowanie terenu przy zbiorniku wodnym, który zdecydowanie zyska na atrakcyjności. Według planów koncepcyjnych ma tu powstać między innymi kort tenisowy, pole biwakowe i park linowy. Ostateczny kształt tego etapu inwestycji będzie jednak znany dopiero po opracowaniu projektu technicznego.