Piękne stroje, ciekawe scenografie i świetna gra aktorska – takimi słowami można podsumować występy młodych artystów podczas IV zwoleńskiego konkursu odbywającego się pod hasłem „Teatr Jednego Wiersza”. W tegorocznej edycji na scenie zaprezentowało się 85 wykonawców w trzech kategoriach wiekowych. Statuetki Grand Prix powędrowały do Kacpra Litwinka ze szkoły podstawowej w Sycynie oraz Hanny Gregorczyk ze szkoły podstawowej w Zwoleniu.
Konkurs „Teatr Jednego Wiersza” już na stałe zagościł w kalendarzu imprez kulturalnych organizowanych przez Dom Kultury w Zwoleniu. Każdego roku przyciąga tłumy młodych artystów, którzy prezentują swoje umiejętności aktorskie. – Cieszymy się, że wydarzenie każdego roku jest tak entuzjastycznie przyjęte przez małych miłośników sztuki aktorskiej. W tegorocznej edycji konkursu zaprezentowało się 85 wykonawców reprezentujących jedenaście placówek oświatowych z całego powiatu zwoleńskiego. Występom towarzyszyły wspaniałe stroje i scenografie, które robiły ogromne wrażenie – powiedziała Anna Wieczerzyńska, dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu.
Trzy kategorie wiekowe i profesjonalne jury
Tegoroczne wydarzenie miało miejsce 16 listopada w sali widowiskowej Domu Kultury w Zwoleniu. Młodych aktorów, ich rodziców, wychowawców i zebranych widzów powitała dyrektor Domu Kultury Anna Wieczerzyńska wraz z burmistrzem Zwolenia Arkadiuszem Sulimą i jego zastępcą Grzegorzem Molendowskim. – Wydarzenie jest wspaniałą okazją do zaprezentowania talentów, jakie drzemią w dzieciach. Być może dla niektórych będzie ono trampoliną do dalszego kształcenia się w tym obszarze. Warto tu dodać, że w zwoleńskim Domu Kultury prowadzone są zajęcia z aktorstwa, a ich uczestnicy odnoszą ogólnopolskie sukcesy – podkreślał burmistrz Arkadiusz Sulima. Życzył też zebranym dobrej zabawy i udanych prezentacji.
Dzieci zaprezentowały się w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola i klasy „0”, klasy I-II oraz klasy III-IV. Występujących oceniała profesjonalna komisja. W jej składzie znalazł się między innymi Krzysztof Śmietanka – doradca metodyczny języka polskiego w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu, nauczyciel języka polskiego, poeta. Członkiem jury była także Bogusława Jaworska – przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia im. Jana Kochanowskiego. Występy oceniała również Ewa Kulińska – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu.
Dwie nagrody Grand Prix dla najlepszych
W najmłodszej kategorii wiekowej, czyli przedszkolaków i uczniów zerówek pierwsze miejsce ex aequo zdobyły zespoły: Patrycja Byzdra, Zuzanna Ronderska i Zofia Cieślik z p0rzedszkola w Policznie, a także Adam Krawiec, Lena Jakubowska i Maja Adamiec ze szkoły podstawowej w Paciorkowej Woli. Drugie miejsce ex aequo trafiło do zespołu: Amelia Jarosz, Maja Borzęcka i Lena Garbarczyk ze szkoły w Zwoleniu, zespołu: Amelia Leszyczyńska, Karol Orłowski i Aleksander Wróbel ze szkoły w Zwoleniu, a także do solistki Patrycji Figury z przedszkola w Czarnolesie. Trzecie miejsce na podium zdobyli ex aequo: duet Zuzanna Woch i Karolina Kusio z Publicznego Przedszkola nr 1 w Zwoleniu, solistka Zofia Blicharz z przedszkola w Policznie oraz Antoni Bednarczyk ze szkoły w Babinie. Komisja przyznała też nagrodę specjalną dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu. Grand Prix w tej kategorii powędrowało do Kacpra Litwinka ze szkoły podstawowej w Sycynie.
W drugiej kategorii wiekowej, czyli klas I-III pierwsze miejsce wywalczył zespół: Hanna Śledzińska, Kacper Szewczyk oraz Alex Rutka ze szkoły w Paciorkowej Woli. Drugie miejsce powędrowało do solistki Marceliny Grudzińskiej ze szkoły w Zwoleniu. Trzecie miejsce ex aequo zdobyli: solistka Natalia Pękalska ze szkoły w Zwoleniu, zespół Adrianna Kucharska, Oliwier Miękus oraz Paweł Miękus ze szkoły w Policznie, a także zespół Liwia Bachanek, Ignacy Gajda i Urszula Wieczorek ze szkoły w Policznie.
W trzeciej kategorii klas III-IV pierwsze miejsce ex aequo zdobył duet Jan Szymański i Joanna Kubis z Domu Kultury w Zwoleniu, a także solistka Roksana Giermasińska ze szkoły w Zwoleniu. Drugie miejsce ex aequo wywalczyli: solistka Hanna Figurska ze szkoły w Zwoleniu oraz solistka Aleksa Gleguła ze szkoły w Tczowie. Trzecie miejsce trafiło do Hanny Makuch ze szkoły w Zwoleniu. Komisja w tej kategorii przyznała też nagrodę specjalną dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu. Statuetka Grand Prix trafiła do Hanny Gregorczyk ze szkoły podstawowej w Zwoleniu.
Nagrodzeni otrzymali wspaniałe nagrody i piękne statuetki. Dom Kultury w Zwoleniu ufundował dyplomy, maskotki i poczęstunek dla wszystkich wykonawców, a Zarząd Starostwa Powiatowego w Zwoleniu albumy i długopisy. – Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych występów i zapraszamy za rok – podsumował zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski.