25 stycznia burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima podpisał umowę z wykonawcą projektu drugiego etapu bardzo dużej inwestycji pod nazwą: „Budowa kompleksowej infrastruktury turystycznej – ścieżki dydaktyczno-ekologicznej z tarasami widokowymi wraz z zagospodarowaniem parku i terenu nad zalewem w Zwoleniu”. Miejsce to przejdzie ogromną metamorfozę. Ulica Sportowa zostanie całkowicie przebudowana, stare domki letniskowe zastąpią nowe, powstanie też nowoczesne pole do kamperingu z pełną infrastrukturą. W planach jest także budowa parku linowego i parku wodnego. Jednak to nie wszystko - w ramach zadania przy zwoleńskim Orliku stanie tężnia solankowa. Będzie to krok milowy w stronę rozwoju turystyki i rekreacji w Zwoleniu. Samorząd pozyskał na ten cel aż 13,5 miliona złotych dofinansowania zewnętrznego!
Zwoleń zyska wspaniałą infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną
25 stycznia w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu została podpisana umowa z wykonawcą projektu dla drugiego etapu budowy infrastruktury turystycznej. To przełomowa chwila dla Zwolenia, która z pewnością zapisze się w jego historii. Takich inwestycji jeszcze tu nie było.
Umowę na wykonanie projektu podpisał burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.
– Budowa ścieżki dydaktyczno-ekologicznej i zagospodarowanie terenu nad zwoleńskim zalewem było jednym z moim punktów w programie wyborczym. Mieszkańcy zgłaszali mi, że w mieście brakuje atrakcyjnych miejsc, gdzie można spędzać wolny czas. Mamy duży potencjał turystyczny, możemy więc śmiało wypełnić tę lukę. Pozyskaliśmy ogromne dofinansowanie, które daje nam zielone światło do działania – mówił burmistrz Arkadiusz Sulima.
Wykonawcą dokumentacji projektowej dla drugiego etapu inwestycji jest firma Vostok Design Wojciech Gawinowski z Krakowa.
– Plany są bardzo ambitne. Przy Orliku wybudowana zostanie tężnia solankowa, która będzie miała zbawienny wpływ na zdrowie. Uznaliśmy to miejsce za bardzo trafne pod taką inwestycję, ponieważ w pobliżu znajduje się już altana z grillami, plac zabaw, strefa aktywności, w tym dla osób niepełnosprawnych, a także boiska. Przy okazji korzystania z tej infrastruktury będzie można zrelaksować się przy prozdrowotnej tężni, co jest szczególnie ważne teraz, w dobie pandemii – podkreślił Grzegorz Molendowski, zastępca burmistrza Zwolenia.
Za stadionem będzie prowadziła ścieżka pieszo-rowerowa. Ale największe zmiany zajdą przy zwoleńskim zalewie. – Przebudowana zostanie ul. Sportowa, która zdecydowanie zyska na atrakcyjności. Powstanie tu aleja pieszo-rowerowa, po stronie południowej miejsca postojowe oraz nowa nawierzchnia asfaltowa jezdni. Zostaną też nasadzone drzewka ozdobne. Po drugiej stronie zalewu będzie wybudowany parking z licznymi miejscami postojowymi. W drzewach w parku znajdzie się będzie park linowy, a na tafli zalewu park wodny. Nieopodal pojawi się pole do kamperingu z prawdziwego zdarzenia, wraz z niezbędną infrastrukturą. W miejsce starych domków letniskowych staną nowe z przyłączeniem do infrastruktury technicznej. Zaprojektowana będzie też roślinność i zagospodarowanie terenu. Będzie pięknie i nowocześnie. Ostateczny kształt planowanej inwestycji poznamy jednak dopiero po opracowaniu pełnej dokumentacji, ponieważ w trakcie projektowania ciągle mogą być wprowadzane w niej zmiany – poinformował burmistrz Arkadiusz Sulima.
Pierwszy etap już w opracowaniu
Przypomnijmy, projekt dla pierwszego etapu zadania budowy infrastruktury turystycznej jest już w trakcie opracowania końcowego. Jego wykonawcą jest firma MW DESIGN Monika Wojcieszak z Radomia. - W ramach pierwszego etapu planowana jest budowa bulwaru pieszo-rowerowego z tarasami widokowymi, strefami aktywności fizycznej, oświetleniem oraz dojściami i zejściami łączącymi go z drogami głównymi. Początek ścieżki umiejscowiony zostanie przy ulicy 11 Listopada. Dalej bulwar będzie prowadził pomiędzy ulicami Kopernika i Bogusza, do ulicy Perzyny, a następnie w kierunku parkingu za kościołem przy ulicy Kardynała Wyszyńskiego i w stronę rzeki Zwolenki. Tam ścieżka będzie się rozgałęziać w dwie strony: do ulicy Alei Jana Pawła II oraz do stadionu miejskiego – poinformował Piotr Wajs, kierownik referatu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu.
Rekordowe dofinansowanie
Warto przypomnieć, że samorząd gminy Zwoleń pozyskał na realizację zadania budowy infrastruktury turystycznej bardzo duże dofinansowanie zewnętrzne w łącznej kwocie 13,5 miliona złotych, w tym 9,5 milina złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład, a 4 miliony złotych z województwa mazowieckiego z programu „Instrument Wsparcia Zadań Ważnych dla Równomiernego Rozwoju”.
Według wstępnych założeń obydwa etapy inwestycji mają być zrealizowane do końca 2023 roku.