20 maja w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu odbyła się Noc Muzeów. Przez cały dzień do późnego wieczora można było odwiedzać wystały stałe i czasowe, a także Nekropolię rodu Kochanowskich. Placówka była czynna dla zwiedzających do godziny 21.00. Zadbano też o dodatkowe atrakcje.
Noc Muzeów powraca w formule stacjonarnej
Noc Muzeów to popularna, ogólnopolska akcja, do której po raz kolejny dołączyło Muzeum Regionalne w Zwoleniu. – W ubiegłym roku, przez sytuację epidemiczną w kraju i nadal trwającą pandemię Noc Muzeów odbyła się w trybie hybrydowym, czyli w formie warsztatów online i stacjonarnego zwiedzania wystawy. Tym razem nareszcie mogła w pełni powrócić do formuły stacjonarnej, co bardzo nas cieszy. Tegoroczne wydarzenie obfitowało w wiele atrakcji. Był to świetny przykład na to, że muzeum jest nie tylko bardzo poważnym miejscem, gdzie w ciszy zwiedza się wystawy, a miejscem, gdzie można ciekawie spędzić czas, dobrze się bawić, ale też wiele dowiedzieć się o otaczającym nas świecie. Warto uczestniczyć w takich wydarzeniach – mówi Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.
Zwiedzanie z atrakcjami
Tegoroczna Noc Muzeów miała miejsce 20 maja. Regionalne Muzeum w Zwoleniu było czynne dla odwiedzających do późnych godzin wieczornych. Przez cały dzień można było oglądać wystawy stałe i czasowe, a także odwiedzić Nekropolię rodu Kochanowskich. Wśród dodatkowych atrakcji znalazło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zvoleniana. Historie w przedmiotach ukryte” połączone z quizem z nagrodami dla najmłodszych gości. O godzinie 20.00 zaś odbyła się prelekcja „Człowiek i noc na przestrzeni wieków”, którą wygłosił dr hab. Paweł Madejski z Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Tegoroczna edycja Nocy Muzeów obfitowała w odkrywanie tajemnic. Na początek razem z grupą dzieci z Sycyny rozwiązywaliśmy zagadki związane z eksponatami prezentowanymi na wystawie „Zvoleniana”. Natomiast podczas prelekcji dr hab. Paweł Madejski rzucił nieco światła na zagadnienia związane z nocą i ciemnością na przestrzeni wieków. Serdecznie dziękujemy miłym gościom, którzy odwiedzili nas w ten wyjątkowy dzień i z niecierpliwością czekamy na kolejne wizyty – powiedziała Katarzyna Madejska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu.
Jak to się zaczęło?
Noc Muzeów to akcja, podczas której muzea i galerie otwierają swoje zasoby w porach wieczornych lub nocnych. Wstęp do nich jest wtedy bezpłatny lub za symboliczną opłatą. Zwiedzanie obfituje zwykle w dodatkowe atrakcje. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Inne miasta podchwyciły i kontynuowały ten pomysł. W Polsce akcję zapoczątkowało poznańskie Muzeum Narodowe w 2003 roku. W Zwoleniu wydarzenie zostało zorganizowane po raz czwarty.