Tradycyjny korowód imieninowy, otwarcie wystawy poświęconej Janowi Kochanowskiemu, prezentacje lokalnych artystów, liczne konkursy i atrakcje dla dzieci oraz występy gwiazd wieczoru: Zespołu Kobranocka, Zenona Martyniuka i Zespołu Golden Flash, a na zakończenie widowiskowy pokaz sztucznych ogni – tak wyglądał Koncert Galowy Imienin Pana Jana, który odbył się w niedzielę, 26 czerwca w Zwoleniu. We wspólnej zabawie wzięły udział tłumy mieszkańców i przyjezdnych gości.
Kolorowy korowód, złożenie kwiatów i otwarcie wystawy
Korowód Imieninowy poprowadziła Dziecięca Grupa Rytmiczno-Folklorystyczna.
Obchody główne Imienin Pana Jana rozpoczęły się tradycyjnym korowodem imieninowym, który wyruszył sprzed Urzędu Miejskiego w Zwoleniu. Poprowadziła go Dziecięca Grupa Rytmiczno-Folklorystyczna. Uczestnicy korowodu, samorządowcy oraz przedstawiciele jednostek i organizacji z tego terenu złożyli kwiaty pod pomnikami Jana Kochanowskiego oraz w Krypcie Kochanowskich w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Hołd w Krypcie Kochanowskich wielkiemu poecie oprócz wspólnie z przedstawicielami gminy Zwoleń oddał m.in. Poseł na Sejm RP Marek Suski.
O godzinie 15.00 zaś w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu otworzona została wystawa pod tytułem „Kochanowski. Od portretu do marki”.
Oficjalne rozpoczęcie Koncertu Galowego
Następnie obchody przeniosły się nad zwoleński zalew, gdzie przybyłych gości powitał burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.
Wśród nich znaleźli się między innymi posłowie na Sejm RP: Marek Suski, Andrzej Kosztowniak i Dariusz Bąk, a także wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski. – Chciałbym podziękować przybyłym gościom za obecność na dzisiejszym wydarzeniu. Są to osoby, które mocno wspierają rozwój gminy Zwoleń. Posłowie: Marek Suski, Andrzej Kosztowniak, Dariusz Bąk, a także nieobecna tu dziś Anna Kwiecień zawsze są przychylni naszym prośbom i pomagają w pozyskiwaniu dofinansowań zewnętrznych, za co im serdecznie dziękuję. Dziękuję również marszałkowi Rafałowi Rajkowskiemu, który jest przyjacielem ziemi zwoleńskiej, mocno wspierającym nasze pomysły i inwestycje, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni – mówił burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. Powitał także obecnych podczas wydarzenia samorządowców, w tym starostę zwoleńskiego Stefana Bernaciaka i wicestarostę Waldemara Urbańskiego, przedstawicieli służb mundurowych, a także jednostek i organizacji z terenu powiatu zwoleńskiego, a przede wszystkim licznie zgromadzonych mieszkańców.
Występy artystów i ciekawe konkursy
Jak przystało na Imieniny Pana Jana, scena tętniła życiem. Koncert galowy poprowadził Bartosz Pietrzyk, aktor Teatru Starego w Lublinie i instruktor Broadway Musical School w Warszawie. Przed zebraną publicznością wystąpiła Dziecięca Grupa Rytmiczno-Folklorystyczna. Zaprezentowały się też duety taneczne Domu Kultury w Zwoleniu i odbył koncert w wykonaniu solistów Domu Kultury w Zwoleniu. Nie mogło zabraknąć też musztry paradnej w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia i bloku konkursowego dla dzieci.
Na scenie wręczono nagrody laureatom przeprowadzonych wcześniej konkursów. W XXIV Mazowieckim Konkursie Literackim na Fraszkę „O Statuetkę Jana Kochanowskiego” pierwsze miejsce zajął Marek Wójtowicz z Lublina, drugie Artur Kozłowski z Ząbkowic Śląskich i trzecie Janusz Sipkowski z Łukowa. Wyróżnienia trafiły do: Jana Migielicza z Leska, Adama Wożyńskiego z Jawora, Stanisława Zielińskego z Gdańska oraz Tadeusza Charmuszko.
Laueraci Konkursu Wiedzy o Janie Kochanowskim.
W XXIII Konkursie Wiedzy o Janie Kochanowskim wśród uczniów szkół podstawowych zwyciężyła Maria Płachta z PSP w Zwoleniu, drugie miejsce zdobyła Maja Grabowska z PSP w Zwoleniu, a trzecie Weronika Dyrda z PSP w Zwoleniu. Wśród uczniów szkół średnich pierwsze miejsce otrzymał Jakub Wargacki z LO w Zwoleniu, drugie Paulina Górniak z ZSRT w Zwoleniu, a trzecie Karolina Madejska z LO w Zwoleniu.
Nagrodzeni w konkursie „Moja miejscowość w literaturze”.
W zorganizowanym po raz drugi przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną konkursie „Moja miejscowość w literaturze” nagrody otrzymali: Ewa Dypa, Adam Walaszczyk, Małgorzata Serafin, Mikołaj Gregorczyk, Natalia Wójcik, Jakub Domagała, Michalina Łepecka i Przemek Janik.
Gwiazdy wieczoru i pokaz fajerwerków
Wieczorem sceną zawładnęły gwiazdy polskiej estrady. Jako pierwszy zagrał znany i lubiany Zespół Kobranocka. Ze sceny popłynęły liczne hity, między innymi: „Kocham cię jak Irlandię”.
Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima w imieniu zwoleńskiej publiczności podziękował za piękny koncert Zenonowi Martyniukowi.
Następnie przed publicznością wystąpił król muzyki disco polo Zenon Martyniuk z bandem, który porwał zebranych do tańca. Na zakończenie zaśpiewał Zespół Golden Flash.
Zwieńczeniem tegorocznych Imienin Pana Jana był pokaz sztucznych ogni.