Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zwoleniu informuje, że zgodnie z opinią Krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, okres od 1 października danego roku do 31 marca następnego roku uznaje się jako „okres zagrożenia epizootycznego” grypą ptaków.
W tym okresie należy zwrócić uwagę, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2022r., poz. 768), m.in.:
- aby drób w gospodarstwach był karmiony i pojony w pomieszczeniach, a właściciele drobiu posiadali w swoich gospodarstwach środki do przeprowadzania dezynfekcji oraz maty dezynfekcyjne.
- ponadto zakazane jest pojenie drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka woda ze zbiorników, w tym wód powierzchniowych. do których mają dostęp dzikie ptaki.
- w przypadku nagłych padnięć drobiu i wystąpieniu objawów wskazujących na wystąpienie grypy ptaków tj. : zwiększona śmiertelność, spadek pobierania wody, paszy, spadek nieśności, objawy nerwowe - drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, należy zawiadomić lekarza wolnej praktyki oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii w Zwoleniu.
Ponadto Główny Lekarz Weterynarii złożył w dniu 2 listopada 2022r. do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków z dniem 2 listopada 2022 r., oraz zadeklarował realizowanie programu nadzoru grypy ptaków, związanego z prowadzaniem monitoringu aktywnego i biernego w gospodarstwach utrzymujących drób oraz u dzikich ptaków.
Prowadzenie nadzoru jest obowiązkowe, zgodnie Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016r.
W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zwoleniu zwraca się z prośbą o zgłaszanie do Inspektoratu padłych dzikich ptaków w celu zwiększenia ilości w/w prób i badań w kierunku obecności wirusa grypy ptaków, które są jednym z kluczowych rezerwuarów i wektorów choroby oraz przenoszą wirusa ptasiej grypy na znaczne odległości.
Możliwość wczesnego wykrycia obecności wirusa w środowisku daje perspektywę lepszego prognozowania i zapobiegania występowania choroby u drobiu utrzymywanego w warunkach fermowych
Wobec powyższego zwracam się z uprzejmą o udostępnienie informacji w sposób ogólnie dostępny.