Za nami 598. jubileusz narodzin miasta Zwolenia. Uroczystości z nim związane rozpoczęły się w niedzielę 19 lutego w miejscowym Muzeum Regionalnym, gdzie odbył się ciekawy wykład Katarzyny Madejskiej i Tadeusza Sobieszka, pod tytułem „Znaki i symbole heraldyczne Zwolenia. Propozycje zmian w kontekście zbliżających się obchodów 600-lecia miasta”. Zwieńczeniem tegorocznego jubileuszu była zaś wystawa fotograficzna Waldemara Gołdzińskiego pod nazwą „Narodziny naszego miasta”. Wernisaż odbył się 20 lutego w miejskim Domu Kultury.
Otwarcie tegorocznych obchodów ciekawym wykładem
Pierwszą częścią uroczystości jubileuszu miasta był wykład Katarzyny Madejskiej – dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu oraz Tadeusza Sobieszka - członka Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Prelegenci przedstawili temat symboli i znaków heraldycznych Zwolenia i omówili ich historię. Zaprezentowali także zakres kompetencji Komisji Heraldycznej i przypomnieli znaki samorządów i zasady ich tworzenia.
Ciekawą częścią wykładu było przeanalizowanie herbu Zwolenia, który używany jest od 1995 roku do chwili obecnej. Zaproponowano też zmiany zgodne z zasadami heraldyki. – Był to bardzo ciekawy i interesujący wykład, z dużą dawką wiedzy na temat heraldyki i samorządowych symboli oraz znaków w kontekście tej nauki. W trakcie prelekcji padła propozycja zmian w herbie Zwolenia, jednak osobiście uważam, że obecny jest bardzo dostojny, a jego wizerunek był wybierany między innymi przez mieszkańców miasta i zapewne chcieliby, żeby taki pozostał. Zwoleń kojarzy się z nim już nie tylko w kraju, ale i na świecie, a my darzymy go dużym sentymentem. Cieszę się, że dzięki prelegentom mieliśmy okazję zapoznać się z historycznymi znakami naszego miasta i przyjrzeć się przedstawionym propozycjom zmian – powiedział burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.
Kolejna część obchodów jubileuszu miasta miała miejsce w zwoleńskim Kinie Świt, gdzie wręczono Medale „Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej” dla osób działających na rzecz lokalnej społeczności. Wśród nich znaleźli się: starosta zwoleński Stefan Bernaciak, zastępca burmistrza Zwolenia Grzegorz Molendowski, dziennikarz Adam Dziedzic, dziennikarz Mieczysław Kaca, nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń Sławomir Okoń oraz przedsiębiorca Teresa Iwańska. Punktem kulminacyjnym wieczoru był piękny koncert, prawdziwe show skrzypcowe „Wirtuoz klasycznie i pop-rockowo” w wykonaniu Kamili Malik.
Zwoleń na przestrzeni lat uwieczniony na fotografiach
Zwieńczeniem tegorocznych jubileuszowych obchodów było otwarcie wystawy fotograficznej autorstwa Waldemara Gołdzińskiego, pod tytułem „Narodziny naszego miasta”. Zebranych powitała dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu Natalia Anna Wieczerzyńska. - Fotografowanie jest pasją Waldemara Gołdzińskiego. Od ponad czterdziestu lat dokumentuje różne wydarzenia, uroczystości, spotkania, imprezy, głównie Zwolenia i regionu. Jest organizatorem i współorganizatorem wystaw, warsztatów i plenerów, kuratorem wystaw fotograficznych i plastycznych, a także autorem i uczestnikiem wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. Fotografuje zarówno przyrodę, jak i człowieka – zapowiedziała artystę dyrektor Natalia Anna Wieczerzyńska.
Otwarcia wystawy dokonał burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.
Następnie głos zabrał burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. – Dzisiejsze otwarcie wystawy jest kolejną i ostatnią w tym roku częścią inauguracji obchodów 600-lecia miasta Zwolenia. Ta wystawa jest mi bardzo bliska, ponieważ od lat jestem związany z ziemią zwoleńską i jestem jej bardzo ciekawy. To podróż przez kolejne lata do wydarzeń, jakie miały miejsce właśnie tu, w Zwoleniu, a także osób, które były mocno zaangażowane w rozwój miasta. Zachęcam do odwiedzenia wystawy i być może wyszukania się na prezentowanych fotografiach – mówił burmistrz Arkadiusz Sulima.
Autor Waldemar Gołdziński podkreślał zaś, że wystawa jest doskonałą okazją do wspominania zwoleńskich wydarzeń związanych z jubileuszami miasta na przestrzeni wielu lat, ale też osób, których już z nami nie ma.