Promocja książki „Zvoleniana. Historie w przedmiotach ukryte” oraz nastrojowy koncert zespołu Verso Trio, który wystąpił wraz z Chórem Kameralnym Domu Kultury w Zwoleniu – tak w piątek, 23 czerwca zainaugurowano tegoroczne Imieniny Pana Jana. Dzień później zaś, w ramach otwarcia wydarzenia głównego miała miejsce wystawa malarstwa Izy Jaroszek. Spotkania były prawdziwą ucztą dla miłośników kultury na wysokim poziomie.
Pierwszą część zwoleńskich obchodów Imienin Pana Jana, które odbyły się pod hasłem „Zwoleniacy znani Polakom” stanowiły wydarzenia kulturalne. – Chcieliśmy tak skroić program obchodów Imienin Pana Jana, aby każdy mógł znaleźć w nich coś dla siebie. Rozpoczęliśmy wydarzeniami związanymi z naszym miastem, jego historią, tradycją i kulturą. Stąd promocja książki, nastrojowy koncert, a także wystawa, które były godnym hołdem dla wielkiego mistrza Jana Kochanowskiego i dobrą inauguracją dla koncertu galowego, czyli głównego wydarzenia obchodów – powiedział Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.
Promocja książki o Zwoleniu
Pierwszym z wydarzeń, jakie odbyło się w ramach inauguracji obchodów tegorocznych Imienin Pana Jana było spotkanie w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu. Miała tu miejsce promocja książki autorstwa Kingi Mazur „Zvoleniana. Historie w przedmiotach ukryte”.
Zebranych gości powitała dyrektor Muzeum Katarzyna Madejska. Następnie głos zabrała autorka publikacji, która za pomocą zdjęć i słów zabrała zebranych w niezwykłą podróż po Zwoleniu.
Spotkanie było również doskonałą okazją, aby przypomnieć sobie ważne dla miasta momenty z przeszłości. Posłużył do tego quiz, który rozwiązywali zebrani goście. Jego autorzy pytali o to, skąd pochodził doktor Leonard Perzyna, kiedy powstał pierwszy klub sportowy w Zwoleniu, czy w którym roku powstał ośrodek wypoczynkowy nad zalewem? Quiz był świetną, historyczną zabawą, która dostarczyła zebranym wielu pozytywnych wrażeń i pobudzała do dyskusji.
Pamiątkowa fotografia burmistrza Zwolenia z pracownikami muzeum.
Kinga Mazur podczas wydarzenia składała autografy oraz dokonywała wpisów do publikacji.
Nastrojowy koncert
Kolejnym punktem piątkowych wydarzeń i ich wspaniałym dopełnieniem był koncert w zwoleńskim Kinie Świt pod hasłem: Wieczór Poezji „Janowi Kochanowskiemu – my współcześni”. Zebranych powitała Natalia Anna Wieczerzyńska – dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu, która zaprosiła do wspólnego wysłuchania utalentowanych muzyków. Na scenie wystąpił Verso Trio w składzie: Anna Kowalczyk – pierwsze skrzypce, Ewelina Dąbrowska – altówka, Aleksandra Kowal – wiolonczela i Rafał Hołub – fortepian. Towarzyszył im Chór Kameralny Domu Kultury w Zwoleniu pod dyrekcją Piotra Markowskiego. Warto dodać, że wśród artystów zdecydowaną większość stanowili rodowici zwoleniacy, a wielu z nich ma na swoim koncie współpracę z największymi gwiazdami polskiej estrady muzycznej. – Jestem dumny, że Zwoleń ma tak zdolnych mieszkańców, którzy pięknie promują nasze miasto w kraju i za granicą – mówił burmistrz Arkadiusz Sulima.
Burmistrz Zwolenia dziękuje za piękny, pełen niesamowitych emocji koncert.
Wspólna fotografia Chóru Kameralnego, zespołu Verso Trio i samorządowców na czele z burmistrzem Zwolenia Arkadiuszem Sulimą.
Wystawa malarstwa
W sobotę zaś główne obchody rozpoczęły się otwarciem wystawy w Galerii Przestrzeni Twórczej oraz Fotografii i Plastyki w Domu Kultury w Zwoleniu. Zaprezentowano tu malarstwo Izy Jaroszek – zwolenianki, projektantki wnętrz i nauczycielki plastyki. Przedstawiona w galerii kolekcja obrazów pod tytułem „Kontakt”, mówi o relacji człowieka z naturą.
Izie Jaroszek gratulowali: burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima oraz dyrektor Domu Kultury Anna Wieczerzyńska.
Odbyła się także wystawa prac plastycznych wykonanych w ramach konkursu inspirowanego twórczością Jana Kochanowskiego pt. „Klimaty wiejskie w utworach poety”, w którym fundatorem nagród była Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wspólna fotografia uczestników konkursu z organizatorami praz fundatorami nagród.
Jednym z fundatorów nagród w konkursie był Paweł Drobek Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR.