Gmina Zwoleń otrzymała znaczące wsparcie finansowe na walkę z azbestem. Ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, na realizację programu odbioru materiałów zawierających azbest od mieszkańców przydzielono kwotę 90 tysięcy złotych. Działania te mają na celu nie tylko poprawę stanu środowiska naturalnego, ale przede wszystkim ochronę zdrowia lokalnej społeczności.
Azbest – cichy zabójca
Azbest przez wiele lat był uważany za jeden z najlepszych materiałów izolacyjnych. Stosowano go w budownictwie, przemyśle i wielu innych sektorach gospodarki. Niestety, z biegiem czasu okazało się, że azbest jest jednym z najbardziej szkodliwych substancji dla zdrowia człowieka. – Włókna azbestowe są niewidoczne dla ludzkiego oka. Wdychane przez człowieka mogą prowadzić do poważnych chorób płuc, w tym raka. Dlatego chcąc wpierać mieszkańców w pozbywaniu się materiałów zawierających azbest stale wyszukujemy programów dofinansowań zewnętrznych na ich odbiór i utylizację. W bieżącym roku już po raz drugi pozyskaliśmy w tym zakresie wsparcie finansowe – mówi Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.
Zwoleń w walce z azbestem
Do Zwolenia popłynie tym razem 90 tysięcy złotych dofinansowania. Środki zostały przyznane z wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Warto przypomnieć, że w czerwcu bieżącego roku z tego samego źródła pozyskano już 35 tysięcy złotych wsparcia.
– Środki te umożliwiają dalszą realizację zapoczątkowanego kilka lat temu programu odbioru i utylizacji materiałów zawierających azbest. Potrzeby w tym zakresie nadal są duże, ciągle spływają do nas nowe wnioski od mieszkańców w tej sprawie. Obecnie będziemy realizowali już siedemnasty etap tego programu. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w kwocie 90 tysięcy złotych zostanie odebrane około 225 ton niebezpiecznych materiałów – informuje burmistrz.
Warto podkreślić, że od początku realizacji programu „Utylizacja wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Zwoleń” odebrane zostało już blisko dwa tysiące ton. - To realna pomoc i ważny element w ochronie zdrowia mieszkańców – podsumowuje Grzegorz Molendowski, zastępca burmistrza.