Otwartość samorządu gminy Zwoleń na dialog i współpracę z mieszkańcami poskutkowała spotkaniem, które odbyło się 5 października w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu. Wzięli w nim udział przedstawiciele jednostki samorządowej i reprezentanci komitetu protestacyjnego. Rozmowa dotyczyła omówienia dotychczasowych oraz planowanych działań władz miasta, podejmowanych w celu rozwiązania problemu pojawiających się nieprzyjemnych zapachów.
Będzie więcej informacji
Podczas spotkania burmistrz Arkadiusz Sulima wraz z pracownikami urzędu oraz prezesem ZUK w Zwoleniu Jackiem Lange przedstawili dotychczasowe działania samorządu w zakresie walki z odorem i odpowiedzieli na pytania członków komitetu. Jak wspólnie zostało ustalone, zabrakło jak dotąd regularnego, publicznego przekazu w sprawie oczyszczalni ścieków. Brak akcji promujących działania samorządu mógł budować nieprawdziwy obraz jego bierności w tej sprawie. Warto wiedzieć, ze od jakiegoś czasu funkcjonuje fanpage na Facebooku „Czyste jutro w naszych rękach”. Będą tam umieszczane informacje dotyczące walki z odorem.
Działania na wielu obszarach
Wśród dotychczasowych działań samorządu omówionych na spotkaniu wymieniono między innymi: ubieganie się o zewnętrzne środki finansowe na przebudowę oczyszczalni miejskiej, rozpoczęty pierwszy etap jej modernizacji, ale też rozmowy i szukanie rozwiązań problemu na szczeblach samorządowych i państwowych: u ministrów, marszałków, wojewodów, czy reprezentantów takich jednostek jak WIOŚ, czy Wody Polskie. Przeprowadzane były kontrole przedsiębiorstw, wypowiedziano umowy odbioru nieczystości od myjni samochodowych i pralni w celu usprawnienia działania miejskiej oczyszczalni, czyszczona była kanalizacja (gdzie znajdowano padłe zwierzęta, środki czystości, odpady medyczne i inne, które nigdy nie powinny się tam znaleźć), jak również prowadzono kontrole mieszkańców, którzy niestety nie zawsze okazywali się uczciwi w zakresie odprowadzania nieczystości. Wszelkimi sposobami i przy pomocy narzędzi prawnych, jakimi dysponuje samorząd, poszukiwane jest każde potencjalne źródło odoru, bo według dotychczasowych ustaleń, poza przestarzałą oczyszczalnią miejską ma on dodatkowe elementy składowe. W dalszej pracy w tym zakresie samorząd zamierza wspomagać się działaniami naukowców.
Zaangażowanie radnego istotnym wsparciem
Dużą dawkę wiedzy podczas spotkania przedstawił radny Rady Miejskiej Marcin Płachta, który zajmuje się tym problemem od kilku lat, zarówno z ramienia sprawowanej funkcji publicznej, ale także jako mieszkaniec odczuwający uciążliwości odorowe. Stanowi on ważny głos doradczy dla samorządu. Radny wyraził także chęć współpracy z komitetem protestacyjnym. Burmistrz zaś przedstawił głównie cele, jakie będą realizowane w najbliższym czasie w związku z rozbudową i przebudową oczyszczalni miejskiej, która, co nie podlega żadnej dyskusji wymaga pilnej modernizacji.
- Spotkanie uważamy za bardzo owocne. Dziękujemy mieszkańcom, że chcą włączyć się w walkę o czyste powietrze, bo jest to nasza wspólna sprawa. Jesteśmy przekonani, że proces eliminacji odoru może być efektywniejszy, gdy w działania zaangażują się wszyscy. Cieszy nas każda wspierająca inicjatywa, której celem jest dążenie do rozwiązania problemu. Wierzymy, że łącząc nasze siły możemy znaleźć trwałe rozwiązania dla dobra nas wszystkich – podsumowuje burmistrz Arkadiusz Sulima.
Jest dofinansowanie!
Wiadomość z ostatniej chwili – samorząd pozyskał 8 milionów złotych dofinansowania na przebudowę zwoleńskiej oczyszczalni! Środki będą pochodziły z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.