Sezon grzewczy nabiera rozpędu, mieszkańcy palą w swoich przydomowych piecach, a na ulicach pojawia się smog. W obliczu rosnących problemów związanych z jakością powietrza, zdecydowanie pogarszającą się w okresie jesienno-zimowym, gmina Zwoleń nie pozostaje bezczynna. Przyjęto działania, które mają minimalizować skutki zanieczyszczenia trującymi pyłami i edukować, że palenie śmieci to nie oszczędność.
Szeroko zakrojone działania
Smog to realny problem dotykający niemal każdej, czy to większej, czy mniejszej miejscowości. Palenie śmieci w przydomowych kotłowniach jest bardzo szkodliwe, a jednak nadal często praktykowane.
– Palenie śmieci w przydomowych piecach niestety zdarza się w naszej gminie dość często. Takie działania przyczyniają się do pogorszenia jakości powietrza i stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia nas wszystkich. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i osoby z problemami układu oddechowego. Uwalniane podczas spalania śmieci toksyny i chemikalia są wysoce rakotwórcze i mogą prowadzić do poważnych schorzeń. Dlatego apeluję do mieszkańców, aby nie palić śmieci. Nasza gmina wkrótce poprowadzi kampanię społeczną, aby edukować i uświadamiać mieszkańców na ten temat, ale potrzebna jest również świadomość i odpowiedzialność każdego z nas. Razem możemy stworzyć zdrowsze środowisko dla siebie i innych. W celu walki ze smogiem już w ubiegłym roku zaopatrzyliśmy nasz samorząd w odpowiedni sprzęt, dzięki któremu monitorowana jest sytuacja smogowa w gminie, co ma przeciwdziałać paleniu śmieci – informuje Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.
Badanie popiołu i czujnik powietrza
Gmina Zwoleń w minionym roku wyposażyła się w odpowiedni sprzęt i przeszkoliła trzech pracowników do pobierania próbek popiołu.
Dzięki temu możliwe jest monitorowanie, czy mieszkańcy nie palą szkodliwych, zakazanych materiałów w swoich urządzeniach grzewczych. Próbki są wysyłane do akredytowanego laboratorium, z którym podpisano umowę już w 2021 roku, co gwarantuje ich rzetelną analizę i pozwala szybko reagować na ewentualne nieprawidłowości.
Ekosłupek na terenie Orlika
Kolejnym krokiem w kierunku czystego powietrza jest zainstalowanie wiosną tego roku Ekosłupka na terenie Orlika w Zwoleniu, w pobliżu miejsca rekreacji dla najmłodszych. To nowoczesne urządzenie nieustanie monitoruje jakość powietrza, a mieszkańcy mogą w każdej chwili sprawdzić aktualne wyniki. Informacje dostępne są zarówno na Ekosłupku, jak i na interaktywnej tablicy w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu oraz dostępne pod adresem: https://ekoslupek.pl/mapa/. Co więcej, każdy zaineresowany może zeskanować kod QR smartfonem i uzyskać szczegółowe dane z urządzenia.
Interaktywna tablica w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu
Gmina nie zapomina również o technologii mobilnej. Dzięki wyposażeniu samorządu w , kontrolerzy mogą pracować w terenie, dokładnie monitorując źródła spalania paliw. Takie podejście pozwala na natychmiastową wymianę informacji o przekroczeniach. Posiadają możliwość dodawania na bieżąco zdjęć z przebiegu kontroli oraz na bezpośrednie drukowanie raportu z przeprowadzanych czynności. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Zwoleń korzysta z wdrażanego systemu informacyjno-ostrzegawczego SYSLOP. Dzięki niemu mieszkańcy będą na bieżąco informowani o stanie powietrza w ich regionie, co pozwoli na świadome podejmowanie decyzji dotyczących aktywności na świeżym powietrzu.
Terminale do obsługi aplikacji ZONE.App
Punkt konsultacyjny
Na koniec warto wspomnieć o punkcie konsultacyjnym „Czyste Powietrze”, który działa w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu. To miejsce, gdzie mieszkańcy mogą uzyskać wsparcie w zakresie programu „Czyste Powietrze”, w tym informacje o dostępnych dotacjach.
Zdecydowane działania samorządu gminy Zwoleń w walce ze smogiem są odpowiedzią na rosnące potrzeby mieszkańców i wyraźnym sygnałem, że zdrowie i jakość życia lokalnej społeczności są dla lokalnych władz priorytetem.