W czwartek, 11 stycznia, w Kinie Świt w Zwoleniu odbyło się ważne spotkanie, poświęcone tematowi uciążliwości zapachowych w mieście. Poprowadzili je eksperci i samorządowcy gminy Zwoleń. Zainteresowani problemem mieszkańcy mogli zapoznać się z wynikami badań przeprowadzonych przez zespół prof. UEK dr hab. inż. Magdaleny Wojnarowskiej, wysłuchać omówienia aktualnej sytuacji w mieście oraz planowanych działań mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców Zwolenia. Zebrani mieli też możliwość zadawania pytań dotyczących tematu.
Prezentacja wyników badań i czas na pytania
W spotkaniu uczestniczył trzyosobowy zespół naukowców, którzy opracowywali raport dotyczący uciążliwości zapachowych w Zwoleniu: prof. UEK dr hab. inż. Magdalena Wojnarowska, prof. UEK dr hab. Mariusz Sołtysik oraz mgr Szymon Jarosz.
Prof. Wojnarowska przedstawiła wyniki badań ze spaceru badawczego dotyczącego uciążliwości odorowych na terenie Zwolenia i szczegółowo omówiła raport.
Poruszyła też kwestię stanu prawnego w Polsce w zakresie nieprzyjemnych zapachów, w tym braku jednoznacznie określonych metod oceny stężeń odorów, jako oddziaływania zapachowego obiektów. Po prezentacji przewidziano czas dla mieszkańców na zadawanie pytań do ekspertów w zakresie raportu oraz możliwych rozwiązań problemu.
Omówienie działań dotyczących miejskiej oczyszczalni i nie tylko
Kolejny punkt spotkania dotyczył prezentacji prezesa Zakładu Usług Komunalnych w Zwoleniu Jacka Lange, który omówił technologię działania miejskiej oczyszczalni ścieków. Prezentacja zawierała również planowany zakres zbliżającej się przebudowy i rozbudowy obiektu.
Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, podjął dyskusję na temat dotychczasowych i planowanych działań samorządu w kwestii uciążliwości odorowych.
Wśród przedstawionych znalazło się pozyskane dofinansowanie na przebudowę miejskiej oczyszczalni ścieków, starania o kolejne środki zewnętrzne, a także prowadzone rozmowy z przedstawicielami Wód Polskich w sprawie rzeki Zwolenki. Burmistrz wspomniał również o pismach skierowanych do lokalnych zakładów przemysłowych w kontekście raportu i ich wpływu na problem odorów.
Kierownik referatu rozwoju gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu Piotr Wajs, przedstawił listę wniosków o dofinansowania zewnętrzne, które były składane przez samorząd w tej kadencji.
Czas na dyskusję
Ostatnia część spotkania była przeznaczona dla mieszkańców, którzy mieli okazję do zadawania swoich pytań zarówno do burmistrza, prezesa ZUK, jak i kierownika referatu rozwoju gospodarczego, będących do ich dyspozycji. – Rozwiązanie problemu nieprzyjemnych zapachów pojawiających się w mieście jest dla nas priorytetem, stąd też otwarte spotkanie z mieszkańcami i chęć konsultacji. Uważamy, że każdy głos w tej sprawie jest ważny. Żałuję, że tak niewiele osób było zainteresowanych tym tematem, bo myślę, że warto było wysłuchać każdej z przygotowanych prezentacji i porozmawiać zarówno z ekspertami, jak i z nami, bo zawsze jesteśmy na te rozmowy otwarci. Dziękuję wszystkim, którzy poświęcili swój czas na przygotowanie spotkania oraz tym, którzy wzięli w nim udział. Liczę na dalszą współpracę – podsumowuje burmistrz Arkadiusz Sulima.