Gmina Zwoleń stawia na edukację i współpracę z mieszkańcami, rozpoczynając kampanię społeczną mającą na celu poprawę stanu systemu kanalizacyjnego oraz redukcję uciążliwości zapachowej w mieście. Inicjatywa, oparta na zaleceniach ekspertów, prof. UEK dr hab. inż. Magdaleny Wojnarowskiej, podkreśla, że każdy z mieszkańców ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie lokalnej infrastruktury kanalizacyjnej.
W obliczu problemu związanego z nieprzyjemnymi zapachami pojawiającymi się we wschodniej części Zwolenia, gmina inicjuje kluczową kampanię informacyjną. Podkreślając, że efektywne działanie systemu kanalizacji leży w rękach każdego mieszkańca, kampania ta ma na celu zwiększenie świadomości społecznej i promowanie odpowiedzialnych zachowań. Czysta kanalizacja jest wspólną sprawą całej lokalnej społeczności.
Wskazówki od naukowców
Analizy naukowców wskazują, że niewłaściwe korzystanie z systemu kanalizacyjnego, w tym wrzucanie do niego nieodpowiednich materiałów, takich jak odpady tłuszczowe, nierozkładalne odpady stałe czy niektóre środki chemiczne, może prowadzić do poważnych awarii, uszkodzeń infrastruktury oraz intensyfikacji nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo wrzucanie do toalet resztek jedzenia przyciąga szczury i zachęca je do zakładania gniazd. Właśnie te wnioski stały się podstawą do uruchomienia kampanii pod hasłem "Zależy dużo ode mnie, czy w Zwoleniu pachnie przyjemnie".
Kampania ma charakter edukacyjny i skupia się na informowaniu mieszkańców o tym, jakie substancje nie powinny znaleźć się w kanalizacji i jakie mogą być tego konsekwencje dla całej społeczności. W ramach działań informacyjnych do domów mieszkańców trafią ulotki z kluczowymi, jasnymi i bardzo przejrzystymi wskazówkami, a w przestrzeni publicznej pojawią się plakaty edukacyjne. Ponadto, na stronie Facebook „Czyste jutro w naszych rękach” będą pojawiać się posty w zakresie tej tematyki. Mieszkańcy będą zachęcani do udziału w kampanii poprzez udostępnianie postów i informacji w mediach społecznościowych pod wspólnym hashtagiem #ZależyDużoOdeMnie.
Samorząd zadba o oczyszczalnię, ale potrzebna współpraca mieszkańców
Jak podkreśla burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, oprócz działań edukacyjnych, podejmowane są również kroki w kierunku modernizacji i przebudowy oczyszczalni ścieków, aby była ona bardziej wydajna i ekologiczna. Samorząd pozyskał na ten cel znaczące dofinansowanie zewnętrzne i już niebawem zostanie ogłoszony przetarg dla wykonawców zadania. Niemniej jednak, kluczowym elementem sukcesu jest zaangażowanie i współpraca mieszkańców, którzy poprzez codzienne, odpowiedzialne decyzje mogą znacząco przyczynić się do poprawy jakości życia w gminie. – Dbałość o środowisko i infrastrukturę miejską jest naszą wspólną sprawą, a każdy gest ma znaczenie. Tylko poprzez dobrą współpracę można efektywnie rozwiązywać problemy środowiskowe i poprawiać jakość życia w mieście – podkreśla burmistrz Arkadiusz Sulima.
Warto dodać, że ZUK w Zwoleniu prowadzi systematyczne czyszczenie i dezynfekcję kanalizacji. – Niestety, to co jest znajdowane w miejskiej kanalizacji nie napawa optymizmem, a czasami wręcz przeraża. Od odpadków jedzenia, poprzez środki higieniczne, aż po martwe zwierzęta. Dlatego ta kampania ma tak bardzo istotne znaczenie dla nas wszystkich. Zachęcamy do udziału w niej – podsumowuje zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski.
#ZalezyDuzoOdeMnie