18 lutego w Zwoleniu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Tutejsze Muzeum Regionalne otworzyło wystawę "Miasto z tego słynie, że sport w nim nie zginie". Spotkanie to, zorganizowane w ramach świętowania 599. rocznicy nadania prawa miejskiego Zwoleniowi oraz 100-lecia założenia Miejskiego Klubu Sportowego Zwolenianka Zwoleń, stało się platformą nie tylko dla historii, ale i dla współczesnych osiągnięć miasta w dziedzinie sportu.
Wystawa pełna historii i sportowych emocji
Wystawa w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu zebrała chętnych do udziału w podróży przez stulecia, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Wyświetlane tu prezentacje, zarówno samego Muzeum, jak i laureatów konkursu "Historia w mojej rodzinie: Sport", który został rozstrzygnięty w ramach jubileuszowych obchodów, nie tylko przybliżyły historię zwoleńskiego sportu, ale też pokazały, jak głęboko zakorzeniona jest ona w lokalnej społeczności. Nagrodzeni w konkursie: Jan Bartosiewicz oraz bracia Piotr i Krystian Muszyńscy, podzielili się swoimi rodzinnymi opowieściami, wnosząc osobisty wkład w narrację wystawy.
Laureat konkursu w kategorii szkół podstawowych - Jan Bartosiewicz otrzymał nagrody z rąk m.in. burmistrza Zwolenia - Arkadiusza Sulimy oraz starosty zwoleńskiego - Stefana Bernaciaka.
Zwycięzcy w II kategorii - Piotr i Krystian Muszyńscy.
Zwoleń – miasto wspierające sport
Podczas spotkania burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, opowiedział pokrótce o zaangażowaniu samorządu w rozwój sportu na terenie gminy.
Modernizacja istniejących i budowa nowych obiektów sportowych, a także wsparcie dla lokalnych klubów sportowych, to tylko niektóre z działań, dzięki którym Zwoleń staje się wzorem dla innych miast w kwestii promocji zdrowego stylu życia i sportowej rywalizacji.
- W ciągu ostatnich lat dokonaliśmy ogromnych inwestycji w rewitalizację i rozbudowę infrastruktury sportowej w naszej gminie, o wartości przekraczającej 24 miliony złotych, z czego aż 22 miliony to dofinansowania zewnętrzne. To pozwoliło na przebudowę stadionu miejskiego, budowę nowych kompleksów sportowych przy szkołach oraz siłowni plenerowych i boisk w sołectwach, co nie tylko wzbogaciło ofertę sportową dla wszystkich grup wiekowych, ale też stworzyło miejsca integracji społecznej. Jesteśmy dumni z naszego sztucznego lodowiska oraz z realizowanej właśnie inwestycji zagospodarowania terenu wokół zwoleńskiego zalewu, który stanie się centrum rekreacji. Warto również podkreślić wsparcie, jakiego udzielamy naszym klubom sportowym, co przekłada się na rozwój sportu w Zwoleniu i promuje naszą gminę na arenie ogólnokrajowej. Działania te są dowodem na to, że sport i rekreacja są dla nas jednym z priorytetów, a zaangażowanie w te obszary przynosi realne korzyści mieszkańcom kochającym aktywność fizyczną – powiedział burmistrz Arkadiusz Sulima.
Zwoleński sport wczoraj, dziś i jutro
Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja pn. "Miasto z tego słynie, że sport w nim nie zginie" przybliżająca dzieje sportu w Zwoleniu oraz ukazująca rozwój klubów sportowych od roku 1923.
Wystawa była nie tylko okazją do świętowania jubileuszy, ale także platformą do spotkania, dyskusji i wspólnego wspominania. Uczestnicy mieli okazję do oglądania eksponatów, dzielenia się wspomnieniami i cieszenia sportowym duchem, który tak mocno wpisany jest w historię Zwolenia. Zarówno sama wystawa, jak i towarzyszące jej wydarzenia stanowią ważny rozdział w historii Zwolenia, podkreślając rolę sportu jako łącznika między przeszłością, a przyszłością. Zwoleń, z silnym wsparciem samorządu dla sportu, kontynuuje budowanie swojej tożsamości na fundamencie zdrowej rywalizacji, ducha współpracy i lokalnego patriotyzmu, zapowiadając kolejne sto lat sportowych sukcesów.
- Rok 2024 w Zwoleniu to czas przygotowań do kolejnego, okrągłego jubileuszu, 600-lecia nadania praw miejskich. Wydarzenia takie, jak konkurs "Historia w mojej rodzinie: Sport" i wystawa w Muzeum Regionalnym są zapowiedzią, że obchody te będą nie tylko okazją do świętowania, ale także do pogłębiania wiedzy o mieście i jego mieszkańcach, a sport z pewnością pozostanie ważnym elementem lokalnej tożsamości – podsumował burmistrz Arkadiusz Sulima.
Wydarzenie zgromadziło w Muzeum wielu mmiłośników sportu, którzy chętnie podzielili się własnymi historiami.