Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zwoleniu informuje, że przystąpił do programu Korpus Wsparcia Seniorów, w ramach którego realizuje usługi opiekuńcze sąsiedzkie. Na terenie naszej gminy uruchomionych zostanie 10 środowisk pomocy sąsiedzkiej.
1 listopada weszła wżycie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. Nowelizacja wprowadza między innymi dwie nowe formy pomocy dla mieszkańców: usługi sąsiedzkie i krótkoterminowy pobyt w domach pomocy społecznej.
Jakie są największe zmiany w ustawie o pomocy społecznej
Znowelizowana ustawa wprowadza nową formę wsparcia czyli usługi sąsiedzkie. Usługi sąsiedzkie to alternatywna forma usług opiekuńczych, które od dawna funkcjonują w systemie pomocy społecznej i są świadczone przez wykwalifikowane opiekunki w miejscu zamieszkania osoby potrzebującej. Usługi te – świadczone przez opiekunki i nieformalnych opiekunów – mogą się uzupełniać.
Jakie zadania będą pełnić nieformalni opiekunowie w ramach sąsiedzkiej pomocy seniorom
Usługi sąsiedzkie to pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, opieka higieniczno-pielęgnacyjna (nie wymagająca specjalistycznej wiedzy) oraz, w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Usługi te będą świadczone nie przez formalnych opiekunów, ale przez osoby wskazane przez potrzebujących pomocy klientów – np. przez sąsiadów.
Kto może zostać opiekunem
Wymagania, które powinien spełniać nieformalny opiekun określa znowelizowana ustawa. Aby zostać opiekunem trzeba być osoba pełnoletnią, mieszkać w pobliżu osoby, której się pomaga i mieć jej akceptację. Nieformalny opiekun musi złożyć oświadczenie o tym, że jest zdolny pod względem psychofizycznym do zajmowania się drugą osobą oraz ukończyć szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Co do zasady usług sąsiedzkich nie mogą świadczyć członkowie rodziny, rodzice, dzieci oraz osobno zamieszkujący małżonkowie. Ale rada miejska może postanowić o rozszerzeniu katalogu osób będących nieformalnymi opiekunami o członków rodziny, jeśli ich usługi będą miały charakter uzupełniający.
Usługi opiekuńcze sąsiedzkie organizuje i realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zwoleniu.Usługi przyznaje się na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego, a także z urzędu za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.Usługi opiekuńcze sąsiedzkie obejmują pomoc w zaspokojeniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną oraz w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Zakres usług będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb osoby, na której rzecz będą świadczone usługi.
Usługę opiekuńczą w formie pomocy sąsiedzkiej przyznaje się po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i przedstawieniu dokumentów potwierdzających sytuację materialną, rodzinną,zawodową oraz zdrowotną świadczeniobiorcy w tym zaświadczenia lekarza pierwszego kontaktu wskazującego na konieczność stałej pomocy lub długotrwałej opieki osoby w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
Wymiar i zakres przyznawanych usług opiekuńczych sąsiedzkich uzależniony jest od stanu zdrowia osoby objętej usługami oraz jej sytuacji rodzinnej i materialnej oraz od możliwości zabezpieczenia usług przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zwoleniu. Zakres usług opiekuńczych sąsiedzkich obejmować będzie pomoc i wsparcie w czynnościach dnia codziennego, m.in.: porządkowanie domu, przyrządzanie posiłków, pranie, utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, wykonywanie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, rozmowy. Realizacja zadań pomocowych poza domem m.in.: robienie zakupów, informowanie najbliższych lub odpowiednich służb o pilnych potrzebach czy pogorszeniu się stanu zdrowia,załatwianie spraw urzędowych.
Usługi opiekuńcze sąsiedzkie mogą być świadczone nieodpłatnie, odpłatnie lub częściowo odpłatnie.Dla ustalenia odpłatności za udzielone usługi opiekuńcze sąsiedzkie przyjmuje się koszt jednej godziny świadczenia usługi w wysokości 27,70zł.
Coroczna waloryzacja kosztu jednej godziny usług opiekuńczych sąsiedzkich następować będzie na podstawie ,,minimalnej stawki godzinowej” – minimalna wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia przysługująca przyjmującemu zlecenie o której mowa w art.1 pkt 1a ustawy z dnia 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2020r.poz.2207 ze zm.).
Szczegółowych informacji dotyczących realizowania usług opiekuńczych udziela Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zwoleniu.